Επί εποχής Μαρινάκη

Προπονητές πάνε κι έρχονται στο λιμάνι

Ο Όσκαρ Γκαρθία έφυγε νωρίς, ο Χρήστος Κόντης ανέλαβε να οδηγήσει τον Ολυμπιακό τις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές και ο Πέδρο Μαρτίνς θα αναλάβει την επόμενη σεζόν.

Ο Πορτογάλος προπονητής είναι ο 15ος κόουτςεπί «εποχής» Βαγγέλη Μαρινάκη στο λιμάνι (σε αυτούς περιλαμβάνονται και οι υπηρεσιακοί Κόντης και Βούζας, ενώ δεν προσμετράμε το γεγονός ότι ο Τάκης Λεμονής κάθισε δύο φορές στον πάγκο από τις τέσσερις συνολικά που έχει διατελέσει πρώτος προπονητής των «ερυθρολεύκων»). Μέσος όρος σχεδόν 2 προπονητές σε κάθε σεζόν! Ποσοστό καθόλου καλό για τα ευρωπαϊκά δεδομένα, απόλυτα φυσιολογικό όμως, όταν μιλάμε για ελληνικό ποδόσφαιρο…

Το αξιοπερίεργο με τον Β. Μαρινάκη είναι ότι ενώ τα πρώτα χρόνια του στον Ολυμπιακό τα ποσοστά του με τους προπονητές ήταν σχετικά νορμάλ, εντούτοις την τελευταία διετία, έχει σπάσει τα κοντέρ και κάθε λίγο ο Ολυμπιακός αλλάζει κόουτς! Δέκα προπονητές, Ελληνες και ξένοι, υπηρεσιακοί και μη, δύο από αυτούς από δύο φορές κάθισαν στον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Και όσο κι αν ο μεγαλομέτοχος των «ερυθρολεύκων» έριξε την ευθύνη στους παίκτες του κατά την πρόσφατη επίσκεψη του στου Ρέντη, αυτό δεν τον απαλλάσσει από τις δικές του…

Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε ότι μόνο τρεις σεζόν δεν υπήρξε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία κατά τη διάρκεια της χρονιάς στον Ολυμπιακό. Ηταν οι σεζόν εκείνες που στον πάγκο κάθισαν οι Ερνέστο Βαλβέρδε και Μίτσελ Γκονζάλεθ. Τα πάντα άλλαξαν το καλοκαίρι του 2016, όταν βγήκε το ξαφνικό διαζύγιο με τον Μάρκο Σίλβα. Από τότε μέχρι σήμερα οι «ερυθρόλευκοι» προχώρησαν σε 9 συνολικά αλλαγές προπονητών, αφού κάθισαν στον πάγκο μετά τον Πορτογάλο οι Βίκτορ Σάντσεθ (έμεινε μόλις 1,5 μήνα), Πάουλο Μπέντο, Βασίλης Βούζας, Τάκης Λεμονής, Μπέσνικ Χάσι, Τάκης Λεμονής, Χρήστος Κόντης, Οσκαρ Γκαρθία, Χρήστος Κόντης και τώρα Πέδρο Μαρτίνς.

Οι κόουτς του Β. Μαρινάκη

Οι προπονητές που κάθισαν στον «ερυθρόλευκο» πάγκο επί θητείας Β. Μαρινάκη από το 2010 μέχρι και σήμερα είναι:

Έβαλντ Λίνεν (21/06/2010 έως 06/08/2010)

Ερνέστο Βαλβέρδε (10/08/2010 έως 31/05/2012)

Λεονάρντο Ζαρντίμ (07/06/2012 έως 19/01/2013)

Αντώνης Νικοπολίδης (20/01/2013 έως 03/02/2013)

Μίτσελ Γκονσάλεθ (04/02/2013 έως 06/01/2015)

Βίτορ Περέιρα (07/01/2015 έως 11/06/2015)

Μάρκο Σίλβα (07/07/2015 έως 23/06/2016)

Βίκτορ Σάντσεθ (24/06/2016 έως 09/08/2016)

Πάουλο Μπέντο (11/08/2016 έως 06/03/2017)

Βασίλης Βούζας (06/03/2017 έως 22/03/2017)

Τάκης Λεμονής (23/03/2017 έως 31/05/2017)

Μπέσνικ Χάσι (08/06/2017 έως 25/09/2017)

Τάκης Λεμονής (25/09/2017 έως 04/01/2018)

Όσκαρ Γκαρθία (05/01/2018 έως 03/04/2018)

Χρήστος Κόντης (04/04/2018 έως 06/05/2018)

ΣΧΟΛΙΑ

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.