Πρώτη νίκη του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΟΦΗ έκανε σεφτέ στις νίκες στην έδρα του στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι γηπεδούχοι σε ένα κακό παιχνίδι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Στάρτζεον (20’), ενώ ο ΠΑΣ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ελευθεριάδη. Το γκολ – τρίποντο για την κρητική ομάδα πέτυχε στο 68’ ο Νέιρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

«Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι παρότι δεν είχε πολλές τελικές φάσεις όπως συνηθίζεται στους δικούς μας αγώνες, αν και είχαμε υψηλό τέμπο. Είμαι ευχαριστημένος αλλά σίγουρα θέλω να παίξουμε καλύτερα. Κρατάμε πως πνευματικά ήμασταν πολύ δυνατοί και συνεχίζουμε. Υπήρχε ένας αγώνας μεταξύ ισοδύναμων ομάδων, σίγουρα δεν παίξαμε όπως θέλουμε», δήλωσε ο προπονητής του ΟΦΗ Γιώργος Σίμος.

Ο Θ. Τζήλος έδειξε κίτρινες κάρτες στους Γρίβα, Διαμαντή, Σωτηρίου, Σάλιακα, Οικονομόπουλο.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (76′ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νέιρα, Ντε Γκουζμάν (36′ λ.τρ. Σακόρ), Στάρτζεον (84′ Βούρος), Γρίβας (75′ Γιάννου), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ: Χουτεσιώτης, Κάργας, Σάλιακας (59′ λ.τρ. Οικονομόπουλος), Πίρσμαν, Παντελάκης, Σιόντης (77′ Δούμτσης), Κάστρο, Ντομίνγκεζ, Ελευθεριάδης, Παμλίδης και Λεό (64′ λ.τρ. Καρτάλης).