Σούπερ Λίγκα: Ο Αστέρας Τρίπολης με ανατροπή «προσγείωσε» τον Παναθηναϊκό (2-1)

Τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε την 7η αγωνιστική ο Αστέρας Τρίπολης που επικράτησε με ανατροπή μάλιστα του Παναθηναϊκού με 2-1. Αυτή ήταν η 3η ήττα των «πράσινων» σε σε τέττερα παιχνίδια εκτός έδρας στο πρωτάθλημα! Προηγήθηκαν οι ήττες από Γιάννινα και Αρη, ενώ πήραν μια ισοπαλία από τον Ολυμπιακό…

Μετά το 10ο λεπτό ο Αστέρας άρχισε να γίνεται επικίνδυνος στην περιοχή του Παναθηναϊκού που δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια επίθεση της προκοπής. Αντίθετα οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μπαράλες το 11’ και πίεσαν τους «πράσινους» που παρέμεναν ασύνετοι. Όμως στο 30’ και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Πέρεθ έβγαλε τον Παλάσιος τετ α τετ με τον Τσιφτσή αλλά αντί να πλασάρει πάσαρε δίπλα στον Καρλίτος που άνοιξε το σκορ σε κενή εστία. Ηταν το 8ο γκολ του Καρλίτος στο πρωτάθλημα και πρώτο του Παναθηναϊκού στο 4ο εκτός έδρας παιχνίδι του…

Το γκολ δεν πρόλαβαν να το χαρούν οι φιλοξενούμενοι αφού δύο λεπτά μετά, ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι. Ο Πούγγουρας προσπάθησε να διώξει αλλά αντί για την μπάλα βρήκε τον Μπαράλες. Το πέναλτι που δόθηκε εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαράλες κι έκανε το 1-1. Οι «πράσινοι» έδειχναν αιφνιδιασμένοι κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας και στο 45’ έφτασε στην ανατροπή! Από μπαλιά του Σίτο στην περιοχή πετάχτηκε ο Σονί και από κοντά έγραψε το 2-1.

Στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός βγήκε πιο… ζωηρός από το πρώτο 45λεπτο, καθώς ήταν πίσω στο σκορ ενώ ο Αστέρας έδωσε χώρο στον αντίπαλό του, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και αναλώθηκαν σε κάποια σουτ που δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ του Αστέρα. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι πρόσεχαν να κρατήσουν το υπέρ τους 2-1 και είναι χαρακτηριστικό ότι έκαναν την πρώτη τελική τους στο 2ο ημίχρονο στο 83’ με ένα σουτ άουτ του Ριέρα. Στις καθυστερήσεις οι «πράσινοι» είχαν δύο σουτ του Παλάσιος και του Αλεξανδρόπουλου και μια κεφαλιά του Πούγγουρα αλλά χωρίς επιτυχία.

Ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε κίτρινες κάρτες στους Χουάνκαρ, Πούγγουρα, Κρέσπι, Καστάνιο, Σονί, Καρλίτος, Κώτσιρα

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Καρμόνα, Καστάνιο, Βαλιέντε, Άλβαρες, Σονί (74’ Ριέρα), Σανταφέ (80’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ρεγκίς (74’ Τιλίκα), Σίτο (87’ Ατιένθα), Μπαράλες

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσεθ (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνκαρ (46’ Κώτσιρας), Πούγγουρας, Σάρλια, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Βιτάλ (46’ Ιωαννίδης), Χατζηγιοβάνης (86’ Μπουζούκης), Παλάσιος, Καρλίτος.