Στα προημιτελικά η εθνική ομάδα πόλο των νεανίδων, 9-9 με την Αυστραλία

Σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης, που φιλοξενείται στο Βελιγράδι, για την εθνική ομάδα των νεανίδων.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αναδείχθηκε ισόπαλο 9-9 με την Αυστραλία και προκρίθηκε απευθείας στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την νικήτρια του αγώνα Ρωσία-Καζακστάν.

Οι νεαρές διεθνείς, προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο και το ημίχρονο έληξε 3-3. Ακολούθως η εθνική μας πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά η Αυστραλία ισοφάρισε σε 5-5 και 6-6. Κάπως έτσι κύλησε μέχρι το τέλος ο αγώνας που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 9-9 και την Ελλάδα στην πρώτη θέση του ομίλου με καλύτερη διαφορά τερμάτων από την αντίπαλο της.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 3-3, 3-3

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Αρχοντάκη, Φουντωτού, Νίνου Π., Λούδη 1, Κανετίδου 1, Γιαννοπούλου, Νίνου Ε., Μυριοκεφαλιτάκη 4, Κατσιμπρή 1, Δούλη 1, Κοντονή 1, Μπιτσάκου, Γιαννακέα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ