Σταθερά στην κορυφή ο Αρης, νίκησε 1-0 και τον Αστέρα

Ασταμάτητος ο Αρης στο πρωτάθλημα, νίκησε στο «Κλ. Βικελίδης» τον Αστέρα Τρίπολης (1-0) και παρέμεινε στην κορυφή. Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και το πέμπτο «τρίποντο» τους στην Σούπερ Λίγκα 1 ήρθε με αυτογκόλ του Πασαλίδη.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανοιχτό και οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ. Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες με τους Μαντσίνι (15’), Μπεναλουάν (21΄), Μάνο (35΄), ενώ οι Αρκάδες απείλησαν με τους Μπαράλες (3’), Πασαλίδη (25’) και Ριέρα (30’). Στο 27’ ο Αστέρας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε παρατεταμένο τράβηγμα του Μπεναλουάν στον Μπαράλες, αλλά ο Β. Φωτιάς έκανε χρήση του VAR και έδειξε «παίζεται».

Το ματς κρίθηκε από ένα αυτογκόλ στο 55’. Ο Γκάμα σέντραρε από δεξιά και ο Πασαλίδης με προβολή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα ο Αρης έφτασe κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Μαντσίνι δεν ολοκλήρωσε τη φάση. Στο 84’ o Mάνος βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Και όταν μία ομάδα δεν εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες της, τότε μπορεί να την πατήσει. Στο 91’ ο Μπαράλες με κεφαλιά απείλησε την εστία του Αρη, αλλά ο Σιαμπάνης με εντυπωσιακή επέμβαση γλίτωσε την ομάδα του από το «έμφραγμα».

Ο Β. Φωτιάς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Γκαρσία, Μαντσίνι, Μάνος, Σιαμπάνη, Τιλίκα, Τασουλή, Μουνάφο.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Σάκιτς, Ματίγια (84’ Λόπεθ), Τζέγκο, Μπρούνο Γκάμα (76’ Κάτσε), Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι (61’ Σίλβα), Μάνος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης (88’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σουάρεθ, Μουνάφο, Βαλιέντε (74’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (61’ Ροντρίγκο), Λέο (74’ Σίτο), Κρέσπι (61’ Ορόσκο), Μπαράλες.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.