Super League πλέι άουτ: Διπλό παραμονής ο ΟΦΗ στη Λάρισα (0-1 την ΑΕΛ)

Μεγάλη νίκη μέσα στη Λάρισα επί της ΑΕΛ σημείωσε ο ΟΦΗ με 1-0 για την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super league κι έβαλε φωτιά στη μάχη της παραμονής, αφού άφησε τελευταία στη βαθμολογία την ΑΕΛ και προτελευταίο τον Παναιτωλικό, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν.

Καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο μέρος, μπήκε δυνατά στο ματς σε αντίθεση με την ΑΕΛ που είχε μεν την υπεροχή αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των Κρητικών. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 33’ να προηγηθούν στο σκορ με καρφωτή κεφαλιά του Ντε Γκουσμάν μετά από σέντρα του Κοροβέση. Αξιοσημείωτη επίσης, η εκπληκτική απόκρουση του Βάτερμαν στο 41’ σε εκτέλεση φάουλ του Ακούνια…

Στο β’ μέρος η ΑΕΛ προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες και ο ΟΦΗ με κλειστή άμυνα κρατούσε το υπέρ του 0-1. Στο 84’ οι Κρητικοί έμεινα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γιαννούλη για σκληρό μαρκάρισμα στον Γλυνό. Τελικά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν ότι έπαιζαν 15 λεπτά (μαζί με τα 9 των καθυστερήσεων) με παίκτη παραπάνω και ο ΟΦΗ πήρε μια τεράστια νίκη…

Ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος απέβαλε τον Γιαννούλη κι έδειξε κίρινες κάρτες στους Σακόρ, Κοροβέση, Στίφλερ, Καρανίκα, Τσόσιτς, Μεγιάδο,

AEΛ (Τζανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος (77’ Καρανίκας), Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι, Μιλοσάβλιεβιτς, Στίφλερ, Νικολιάς (55’ Κολομπίνο), Ακούνια, Μπεν-Χατίρα (55’ Πινακάς), Ντουρμισάι (77’ Μουκαντζό).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Bάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ (81’ στάρτζεον), Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Σαρδινέρο (81’ Σολίς, 97’ Ουές), Γιάννου (87’ Βαφέας).