Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έχασαν 13-11 στον τελικό LEN Trophy

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν τελικά να φθάσουν στην κατάκτηση του LEN Trophy καθώς στο Ματαρό της Ισπανίας έχασαν στον μεγάλο τελικό από την ουγγρική Ντουναϊσβάρος με 13-11.

Οι ερυθρόλευκες αν και πίσω στο σκορ κάλυψαν διαφορά τριών γκολ όμως στο φινάλε ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες. Κομβική αποδείχθηκε η φάση δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης όταν με το σκορ στο 12-11 υπέρ της Ντουναϊβάρος χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ η Ασημάκη, ενώ θα έπρεπε να υποδειχθεί πέναλτι υπερ της.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 1-3, 4-3, 2-3

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Έγκενς 3, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 4, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Έμολο 2, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά, Μυριωκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Ντουναϊσβάρος: Κις, Σίλαγκι 3, Βάλι, Γκουρισάτι 2, Χάρβατ, Μαχιέ 1, Λούκα, Γκάρντα 4, Ζίγκλερ 1, Μπρεζόβσκι, Εμτσούνου 2, Άαρτς.