Tάε κβον ντο: Αργυρό μετάλλιο ο Διονύσης Ραψομανίκης

Ο Διονύσης Ραψομανίκης σε τρία Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα τάε κβο ντο είχε καταλάβει την πέμπτη θέση. Σήμερα όμως έκανε την υπέρβαση και ο 23χρονος πρωταθλητής μας κατέκτησε στη Σόφια το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας των -54 κιλών,.

Με το μετάλλιο του Ραψομανίκη, το οποίο ήρθε σε μια εποχή όπου ο ελληνικός αθλητισμός έχει βάλει λουκέτο διαρκείας λόγω COVID 19 και κυβερνητικής ανοργανωσιάς, η Ελλάδα έφτασε συνολικά τα 12 ασημένια στην ιστορία του θεσμού, με πιο πρόσφατο αυτό του Γιώργου Σιμιτσή, στην ίδια κατηγορία, το 2014 στο Μπακού.

Ο Ραψομανίκης, Νο-1 του ταμπλό και Νο-9 στην παγκόσμια κατάταξη του Μαρτίου, στον γύρο των «16» νίκησε 18-11 τον Ισπανό Αρίγιο και «μπήκε» στα μετάλλια μετά τη νίκη 13-9 επί του Γάλλου Μπεντάρτ. Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό, επικράτησε του Λευκορώσου Καζλού με 6-2, όμως στον τελικό γνώρισε την ήττα με 31-9 από τον Ούγγρο Σαλίμ, με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 2η θέση.