Τένις: Αποκλείστηκε τραυματίας ο Τσιτσιπάς

Τραυματισμένος εγκατέλειψε το US Οpen ο Στέφανος Τσιτσιπάς, o οποίος ολοκλήρωσε όπως όπως τον αγώνα του με τον Ρώσο Αντρέι Ρουμπλιόφ για τον 1ο γύρο και αποκλείστηκε άδοξα: 6-4, 6-7, 6-7, 5-7.

Ο Ελληνας τενίστας στραβοπάτησε σε ένα σερβίς και έσερνε το αριστερό πόδι του στα τελευταία γκέιμ. Βρισκόταν πάντως ήδη σε μειονεκτική θέση, αφού ο αξιόλογος Ρώσος είχε αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα.

Το σημείο κλειδί ήταν το tiebreak του τρίτου σετ, όπου ο 20χρονος Ελληνας σπατάλησε ένα σετ πόιντ σε δικό του σερβίς. Ο αγώνας διήρκεσε 3 ώρες και 54 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς βρίσκεται στο νούμερο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά διανύει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος, αφού ηττήθηκε στον πρώτο γύρο στα 5 από τα τελευταία 7 τουρνουά που έπαιξε μέσα στο καλοκαίρι.

Το περίφημο Οpen της Νέας Υόρκης είναι το τελευταίο τουρνουά Grand Slam της σεζόν. Η Μαρία Σάκκαρη βρίσκεται στον δεύτερο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει την Κινέζα Πενγκ.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.