Τένις: Αποκλείστηκε τραυματίας ο Τσιτσιπάς

Τραυματισμένος εγκατέλειψε το US Οpen ο Στέφανος Τσιτσιπάς, o οποίος ολοκλήρωσε όπως όπως τον αγώνα του με τον Ρώσο Αντρέι Ρουμπλιόφ για τον 1ο γύρο και αποκλείστηκε άδοξα: 6-4, 6-7, 6-7, 5-7.

Ο Ελληνας τενίστας στραβοπάτησε σε ένα σερβίς και έσερνε το αριστερό πόδι του στα τελευταία γκέιμ. Βρισκόταν πάντως ήδη σε μειονεκτική θέση, αφού ο αξιόλογος Ρώσος είχε αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα.

Το σημείο κλειδί ήταν το tiebreak του τρίτου σετ, όπου ο 20χρονος Ελληνας σπατάλησε ένα σετ πόιντ σε δικό του σερβίς. Ο αγώνας διήρκεσε 3 ώρες και 54 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς βρίσκεται στο νούμερο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά διανύει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος, αφού ηττήθηκε στον πρώτο γύρο στα 5 από τα τελευταία 7 τουρνουά που έπαιξε μέσα στο καλοκαίρι.

Το περίφημο Οpen της Νέας Υόρκης είναι το τελευταίο τουρνουά Grand Slam της σεζόν. Η Μαρία Σάκκαρη βρίσκεται στον δεύτερο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει την Κινέζα Πενγκ.