Τένις: Έδωσε ραντεβού με Φέντερερ ο Τσιτσιπάς

Φιλοξενούμενος του Ρότζερ Φέντερερ θα περάσει το Σαββατόβραδό του στην Ελβετία ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Το 23χρονο Ελληνόπουλο προκρίθηκε στα ημιτελικά του Swiss Indoors και θα αντιμετωπίσει στη Βασιλεία τον θρύλο του τένις, ο οποίος έχει κερδίσει 9 φορές το «δικό του» τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Σερβο Φίλιπ Κράινοβιτς, νούμερο 46 της παγκόσμιας κατάταξης, με 3-6, 6-4, 6-4 σε 1 ώρα και 54 λεπτά. Μπήκε άνευρος στο παιχνίδι και έχασε το πρώτο σετ σχεδόν αμαχητί, αλλά πέτυχε ένα πολύτιμο «μπρέικ» στις αρχές του δεύτερου σετ και αξιοποίησε το ψυχολογικό προβάδισμα για να ισοφαρίσει. Το σημείο κλειδί ήρθε στα μέσα του τρίτου σετ, με ένα «μπρέικ» που έκανε τον Έλληνα αφεντικό μετά το 3-3.

Ο Τσιτσιπάς είχε νικήσει τον Κράινοβιτς και στο φετινό Ρολάν Γκαρός, με 3-1 σετ. Ακόμα και αν κερδίσει το τουρνουά, πάντως, θα παραμείνει στην 7η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, πίσω από τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ που ηττήθηκε στον 1ο γύρο στη Βασιλεία. Στον άλλον ημιτελικό, θα αναμετρηθούν το απόγευμα του Σαββάτου ο Αμερικανός Ράιλι Oπέλκα με τον Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ.