Τένις: Επελαύνει η Σάκκαρη στο Σινσινάτι

Με δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί αντιπάλου από το Τop-10 του γυναικείου τένις έφτασε η Μαρία Σάκκαρη στα προημιτελικά του Όπεν του Σινσινάτι.

Θύμα της 24χρονης Ελληνίδας ήταν αυτή τη φορά η Λευκορωσίδα Αρίνα Σαμπαλένκα (νο 9 στον Κόσμο) με 6-7 (4-7), 6-4, 6-4.

Δύο μέρες νωρίτερα, η Σάκκαρη, που βρίσκεται στο νούμερο 29 της παγκόσμιας κατάταξης, είχε νικήσει την Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα (νο 6 και πρώην νο 2).

Ο σημερινός αγώνας κράτησε 2 ώρες και 42 λεπτά και χρειάστηκε ιδιαίτερα ψυχικά αποθέματα για να έρθει η νίκη.

H ανώτερη Σάκκαρη άφησε αναξιοποίητα 5 set points στο πρώτο σετ πριν το χάσει, από μία λάθος απόφαση του επόπτη σε κρίσιμο σημείο. Η ίδια διαμαρτυρήθηκε έντονα, αλλά στο συγκεκριμένο γήπεδο δεν υπήρχε σύστημα Ηawkeye. Συνολικα, η Σάκκαρη ξεκίνησε με 0/16 break points, ενώ δέχθηκε break στην πρώτη κιόλας ευκαιρία! Η αντεπίθεση της ξεκίνησε μετά το 2-4 του δεύτερου σετ.

Επομένως αντίπαλος της Σάκκαρη είναι η Αυστραλέζα Άσλει Μπάρτι, νούμερο 1 στον κόσμο.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.