Τένις: Επελαύνει η Σάκκαρη στο Σινσινάτι

Με δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί αντιπάλου από το Τop-10 του γυναικείου τένις έφτασε η Μαρία Σάκκαρη στα προημιτελικά του Όπεν του Σινσινάτι.

Θύμα της 24χρονης Ελληνίδας ήταν αυτή τη φορά η Λευκορωσίδα Αρίνα Σαμπαλένκα (νο 9 στον Κόσμο) με 6-7 (4-7), 6-4, 6-4.

Δύο μέρες νωρίτερα, η Σάκκαρη, που βρίσκεται στο νούμερο 29 της παγκόσμιας κατάταξης, είχε νικήσει την Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα (νο 6 και πρώην νο 2).

Ο σημερινός αγώνας κράτησε 2 ώρες και 42 λεπτά και χρειάστηκε ιδιαίτερα ψυχικά αποθέματα για να έρθει η νίκη.

H ανώτερη Σάκκαρη άφησε αναξιοποίητα 5 set points στο πρώτο σετ πριν το χάσει, από μία λάθος απόφαση του επόπτη σε κρίσιμο σημείο. Η ίδια διαμαρτυρήθηκε έντονα, αλλά στο συγκεκριμένο γήπεδο δεν υπήρχε σύστημα Ηawkeye. Συνολικα, η Σάκκαρη ξεκίνησε με 0/16 break points, ενώ δέχθηκε break στην πρώτη κιόλας ευκαιρία! Η αντεπίθεση της ξεκίνησε μετά το 2-4 του δεύτερου σετ.

Επομένως αντίπαλος της Σάκκαρη είναι η Αυστραλέζα Άσλει Μπάρτι, νούμερο 1 στον κόσμο.