Τένις: Ήττα του Τσιτσιπά από τον Τιμ

Mε ήττα ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς την προσπάθειά του για υπεράσπιση του τίτλου που κατέκτησε πέρυσι στα ΑΤΡ Finals.

Ο Αυστριακός Ντόμινικ Τιμ (νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης) νίκησε τον 22χρονο Έλληνα με 7-6 (7-5), 3-6, 6-3 σε 2 ώρες και 18 λεπτά. Πλέον ο Τσιτσιπάς χρειάζεται δύο νίκες στους αγώνες με τον Αντρέι Ρουμπλιόφ και τον Ράφα Ναδάλ για να περάσει στα ημιτελικά του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς (που τον τελευταίο καιρό παρουσιάζεται επηρεασμένος από τον πρόσφατο τραυματισμό του) έχασε μέσα από τα χέρια του το πρώτο σετ, ισοφάρισε με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο, αλλά ξεκίνησε το τρίτο με 0-3 και δεν μπόρεσε να ορθοποδήσει, αν και είχε κάποιες ευκαιρίες.

Στον άλλο Όμιλο μετέχουν στην Ο2 Arena του Λονδίνου οι Νόβακ Τζόκοβιτς, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, Ντανιίλ Μεντβέντεφ και Ντιέγκο Σβάρτσμαν.