Τένις: Ήττα για τη Σάκκαρη στο Μεξικό

Ήττα που τη φέρνει σε δύσκολη θέση γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη στους WTA Finals στη Γουαδαλαχάρα του Μεξικού: 6-7 (4), 4-6 από την Ισπανία Πάουλα Μπαδόσα. Πλέον η πρόκριση της Ελληνίδας στα ημιτελικά θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα του Ομίλου, απέναντι στη σπουδαία Λευκορωσίδα Αρίνα Σαμπαλένκα.

Στον πρώτο αγώνα της, η 26χρονη Σάκκαρη είχε επικρατήσει επί της Πολωνέζας Ίνγκα Σβιάτεκ.

Η φορμαρισμένη Μπαδόσα μπήκε στον αγώνα με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί της Σαμπαλένκα στην πρεμιέρα και πέτυχε «μπρέικ» στο 3-2 του πρώτου σετ. Η Μαρία ισοφάρισε σε 5-5, αλλά το σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες του tiebreak (4-7).

Η Ισπανίδα «έσπασε» ξανά το σερβίς της Σάκκαρη στο 4-4 του δεύτερου σετ και έφτασε χωρίς άλλες απώλειες στη νίκη, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Σάκκαρη βρίσκεται στο νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ η 23χρονη Μπαδόσα στο 10.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί από αύριο στην αντίστοιχη διοργάνωση των ανδρών, στο Τορίνο της Ιταλίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής (νο. 3 στον Κόσμο) είναι τραυματισμένος στον αγκώνα, αλλά θα αγωνιστεί κανονικά.