Τένις: Ήττα και αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά

Δεν μπόρεσε να προκριθεί στα ημιτελικά του τουρνουά του Ίντιαν Ουέλς στην Καλιφόρνια ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 23χρονος πρωταθλητής μας πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση απέναντι στον Γεωργιανό Νικολόζ Μπαζιλασβίλι και ηττήθηκε με 4-6, 6-2, 4-6 σε 2 ώρες και 9 λεπτά. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της καριέρας του από τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Ο Γεωργιανός έκανε «μπρέικ» στον Τσιτσιπά με το ξεκίνημα του αγώνα και το επανέλαβε λίγο αργότερα, με αποτέλεσμα να κερδίσει το πρώτο σετ σε 45 λεπτά. Ο Στέφανος αφυπνίστηκε στις αρχές του δεύτερου σετ, το οποίο κατέκτησε εύκολα σε 35’ με αφετηρία το 3-1.

Ωστόσο, ξεκίνησε με χάντικαπ το τρίτο σετ, αφού ο Μπαζιλασβίλι του «έσπασε» αμέσως το σερβίς. Ο εκνευρισμένος Τσιτσιπάς ανέτρεψε γρήγορα το αρχικό 0-2, αλλά το «μπρέικ» του Γεωργιανού στο 3-3 του έδωσε καθοριστικό προβάδισμα.

Στους προηγούμενους γύρους, ο Έλληνας τενίστας (νούμερο 3 στον Κόσμο) είχε αποκλείσει με ανατροπές τον Ιταλό Φονίνι και τον Αυστραλό Ντε Μινόρ.