Τένις: Με ήττα ξεκίνησε ο Τσιτσιπάς

Με ήττα άρχισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς την προσπάθειά του στο τουρνουά των ΑΤΡ Finals στο Τορίνο: 4-6, 4-6 από τον Ρώσο Αντρέι Ρουμπλιόφ, σε 1 ώρα και 31 λεπτά. Ο ‘Έλληνας τενίστας θα χρειαστεί νίκη επί του Νόβακ Τζόκοβιτς για να προκριθεί στα ημιτελικά.

Ο Ρουμπλιόφ έκανε εκπληκτική εμφάνιση, με όπλο το σχεδόν αλάνθαστο σερβίς του. Επηρεασμένος από τον πρόσφατο τραυματισμό του στον αγκώνα, ο Τσιτσιπάς δέχθηκε «μπρέικ» στα μισά του πρώτου, αλλά και του δεύτερου σετ και δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στον άλλον αγώνα του ίδιου Ομίλου, ο κορυφαίος της παγκόσμιας κατάταξης Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε εύκολα τον Νορβηγό Κάσπερ Ρούουντ με 7-6 (4), 6-2.

Στην πρεμιέρα του άλλου Ομίλου, ο Ιταλός Μπερετίνι τραυματίστηκε και έχασε στα χαρτιά τον αγώνα με τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ (που είχε κερδίσει το πρώτο σετ με 7-6), ενώ ο Ρώσος Ντανιίλ Μεντβέντεφ δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Πολωνού Ρόμπερτ Χούρκατς: 6-7, 6-3, 6-4.