Tένις: Με Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς στον τελικό

O περίφημος Nόβακ Τζόκοβιτς θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον κυριακάτικο τελικό του Αστάνα Όπεν στο Καζαχστάν.

Ο ημιτελικός του Σέρβου με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ ολοκληρώθηκε άδοξα, όταν ο Ρώσος εγκατέλειψε τον αγώνα, μετά το τέλος του δεύτερου σετ, με το σκορ ισόπαλο: 6-4, 6-7 (6). Η αποχώρηση του Μεντβέντεφ ξάφνιασε και τον Τζόκοβιτς, ο οποίος κινδύνευσε με ήττα στο τάι-μπρέικ του δεύτερου σετ, πριν κατορθώσει να ισοφαρίσει. «Έπαιζε καλύτερα από μένα και μόνο στους τελευταίους 7-8 πόντους τον είδα να κινείται κάπως πιο αργά», σχολίασε ο «Νόλε».

Νωρίτερα, ο Τσιτσιπάς κέρδισε τον πρώτο ημιτελικό, με ανατροπή απέναντι στον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλιεφ: 4-6, 6-4, 6-3. Ο τελικός θα αρχίσει στις 13.30 το μεσημέρι της Κυριακής.