Τένις: Στους «8» ο Τσιτσιπάς στο Ντουμπάι

Στα προημιτελικό του τουρνουά ΑΤΡ 500 στο Ντουμπάι χωρίς να χάσει σετ προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Αλαξάντερ Μπούμπλικ από το Καζαχστάν ήταν σκληρό καρύδι, αλλά δεν άντεξε περισσότερο από 110 λεπτά: 7-6 (1), 6-4.

Το «τάι μπρέικ» του πρώτου σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 7-1, ήταν κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα. Ο Τσιτσιπάς έσπασε το σέρβις του Μπούμπλικ στο 4-4 του δεύτερου σετ και τελείωσε το ματς χωρίς άγχος. Ο Καζάχος βρίσκεται στο νούμερο 47 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά ηττήθηκε από τον 21χρονο πρωταθλητή μας για δεύτερη φορά μέσα σε ένα δεκαήμερο.

Ο Τσιτσιπάς είναι το 2 του ταμπλό πίσω από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, τον οποίο μπορεί να αντιμετωπίσει μόνο στο ματς του τίτλου. Πέρυσι στο ίδιο τουρνουά ο Στέφανος είχε ηττηθεί στον τελικό από τον Ρότζερ Φέντερερ.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.