Τένις: Στους «8» ο Τσιτσιπάς στο Ντουμπάι

Στα προημιτελικό του τουρνουά ΑΤΡ 500 στο Ντουμπάι χωρίς να χάσει σετ προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Αλαξάντερ Μπούμπλικ από το Καζαχστάν ήταν σκληρό καρύδι, αλλά δεν άντεξε περισσότερο από 110 λεπτά: 7-6 (1), 6-4.

Το «τάι μπρέικ» του πρώτου σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 7-1, ήταν κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα. Ο Τσιτσιπάς έσπασε το σέρβις του Μπούμπλικ στο 4-4 του δεύτερου σετ και τελείωσε το ματς χωρίς άγχος. Ο Καζάχος βρίσκεται στο νούμερο 47 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά ηττήθηκε από τον 21χρονο πρωταθλητή μας για δεύτερη φορά μέσα σε ένα δεκαήμερο.

Ο Τσιτσιπάς είναι το 2 του ταμπλό πίσω από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, τον οποίο μπορεί να αντιμετωπίσει μόνο στο ματς του τίτλου. Πέρυσι στο ίδιο τουρνουά ο Στέφανος είχε ηττηθεί στον τελικό από τον Ρότζερ Φέντερερ.