Τένις: «Ξόρκισε» τους δαίμονες ο Τσιτσιπάς, νίκησε τον Μεντβέντεφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Mία από τις σημαντικότερες νίκες της καριέρας του πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, στην πρεμιέρα του για τα ΑΤΡ Finals στο Λονδίνου.

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε τον Ρώσο, Ντανίλ Μεντβέντεφ με 7-6 (7-5), 6-4 σε 1 ώρα και 42 λεπτά και ουσιαστικά χρειάζεται άλλη μία νίκη για να προκριθεί στα ημιτελικά. Στον ίδιο Όμιλο βρίσκονται ο Ισπανός Ράφα Ναδάλ και ο Γερμανός Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο Μεντβέντεφ ήταν ο «κακός δαίμονας» του Τσιτσιπά, αφού τον είχε νικήσει 5 φορές σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Στα δύο σετ του σημερινού αγώνα, δεν βρήκε ούτε μία ευκαιρία για να «σπάσει» το σερβίς του Στέφανου.

«Αυτή η νίκη ξεκλειδώνει το μυαλό μου», δήλωσε περιχαρής ο 21χρονος πρωταθλητής μας, πριν αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο της Ο2 Arena. «Δεν είναι εύκολο να αντιμετωπίσεις κάποιον από τον οποίο έχεις χάσει πέντε φορές».

Ο Τσιτσιπάς βρίσκεται στο νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ ο Μεντβέντεφ στο 4, ο Ζβέρεφ στο 7 και ο Ναδάλ, που πάντως προέρχεται από τραυματισμό, στο 1.

Στον άλλον Όμιλο του τουρνουά των 8 κορυφαίων της χρονιάς και των 9 εκατομμυρίων δολαρίων, μετέχουν ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο Ντόμινικ Τιμ, ο Ρότζερ Φέντερερ και ο Ματέο Μπερετίνι. Οι δύο πρώτοι ξεκίνησαν χθες με νίκες και απέκτησαν προβάδισμα.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.