Τεράστια νίκη ο ΠΑΟ (3-2) με ανατροπή επί της ΑΕΚ

Ολική ανατροπή στο ντέρμπι

Απίστευτο ματς στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ με δύο γκολ διαφορά και με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο 25λεπτο έφερε τα πάνω κάτω. Νίκησε με 3-2 και ελπίζει σε καλύτερες ημέρες.

H AEK προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 (18’ Μπακάκης, 36’ αυτογκόλ Κουρμπέλης), ενώ στο 52’ ο Ολιβέιρα είχε δοκάρι για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Οι «πράσινοι» έδειχναν πως δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.

Τα δεδομένα στο ντέρμπι άλλαξε ο Μακέντα, ο οποίος στο 67’ με ωραία ενέργεια κι εξαιρετικό τελείωμα μείωσε το σκορ. Και πριν συνέλθει ο Δικέφαλος δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο 70’ από τον Περέα. Στο 76’ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να φτάσει σε ολική ανατροπή, αλλά το πλασέ του Γιόχανσον πέρασε μόλις άουτ. Η ολική ανατροπή ήρθε τελικά στο 88’ με τον Κολοβέτσιο.

«Πετύχαμε μία μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο, όπως η ΑΕΚ. Ο αντίπαλος μας είχε διαβάσει. Στο ημίχρονο βάλαμε κάποια πράγματα, βάλαμε την ψυχή μας και τελικά καταφέραμε να πάρουμε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Πραγματικά πιστεύαμε πως μπορούμε να γυρίσουμε το παιχνίδι», δήλωσε ο βοηθός του Γιώργου Δώνη, Μάκης Αγγελίνας, ενώ ο προπονητής της ΑΕΚ Νίκος Κωστένογλου, είπε: «Το ποδόσφαιρο τιμωρεί. Είχαμε την πλήρη υπεροχή, τον πλήρη έλεγχο. Δεν κάναμε το 0-3 και το πληρώσαμε».

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (87’ Κολοβέτσιος), Μακέντα.

ΑΕΚ : Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστιτσιτς (46’ Σιμάο), Σιμόες, Βέρντε (80’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα (73’ Αλμπάνης).

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.