Τέσσερα…«ελληνικά» γκολ στην Ευρώπη

Τέσσερα …ελληνικά γκολ σημειώθηκαν το Σαββατοκύριακο στα γήπεδα του εξωτερικού. Ο Κώστας Μήτρογλου, ο Μάριος Βρουσάϊ, ο Ταξιάρχης Φούντας και ο Λάζαρος Λάμπρου «βρήκαν» τα αντίπαλα δίχτυα, όμως μόνο οι πρώτοι δύο πανηγύρισαν την νίκη της ομάδας τους.

Το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Γαλατάσαραϊ σημείωσε ο Κώστας Μήτρογλου, χαρίζοντας μάλιστα στην ομάδα του δραματική νίκη με 1-0 επί της Ακισάρ. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε κυριολεκτικά στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και κράτησε τη Γαλατά στη μάχη του τίτλου, στο -6 από την πρωτοπόρο Μπασακσεχίρ που επιβλήθηκε εύκολα της Μπούρσασπορ με 3-0.

Παράλληλα, ο Μάριος Βρουσάι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 13ο λεπτό και η Βίλεμ επικράτησε στο Τίλμπουργκ 2-1 της Άλκμααρ, ενώ ο Λάζαρος Λάμπρου βρήκε και πάλι δίχτυα, αλλά η Φορτούνα Σιτάρντ δε γλίτωσε την ανατροπή και τελικά την εντός έδρας ήττα. Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 7΄, σημειώνοντας το 6ο του τέρμα σε 16 συμμετοχές, ενώ ο Ταξιάρχης Φούντας ευστόχησε σε πέναλτι στο 73ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην εκτός έδρας ισοπαλία της Σενκτ Πόλτεν με την Χάρτμπεργκ.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πωταθλήματα του εξωτερικού, το Σαββατοκύριακο που ολοκληρώθηκε, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη επί της Σαουθάμπτον με 2-0.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Φάτσιο) στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Φροζινόνε.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Σαμπντόρια.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας συντριβή με 5-1 από την Φράιμπουργκ.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Αντικατέστησε στο 58` τον Γκόμεζ, στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βέρντερ Βρέμης.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Στουτγκάρδη.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βαλένθια.

ΓΑΛΛΙΑ

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Βίλεμ.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Ντεν Χάαγκ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Χέρενφεν. Στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και δέκα λεπτά αργότερα παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μάριος Βρουσάϊ (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλκμααρ. Στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Αντικατέστησε στο 91` τον Αϊζακ στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλκμααρ.

ΒΕΛΓΙΟ

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Αντικατέστησε στο 59` τον Μπογιά στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λόκερεν.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Σεντ Τρουϊντέν.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 75` τον Φαν Ντερ Μπρούκεν, στην εμφατική εκτός έδρας νίκη επί της Μπέβερεν με 6-2.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Γιάννης Μυστακίδης (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Ζαπόλνικ) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ζαγκλέμπιε. Στο 39ο λεπτό, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Μύγας (Ζαγκλέμπιε): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 86` από τον Ρίντακ στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκόρνικ Ζάμπρζε.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενεί απόψε την Τσάβες.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενεί απόψε την Τσάβες.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Η Μαρίτιμο υποδέχεται απόψε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

ΕΛΒΕΤΙΑ

Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη φιλοξενεί απόψε την Βέντισέλ.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μάτερσμπουργκ.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (90` λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χάρτμπεργκ. Στο 73` ευστόχησε σε πέναλτι στο 73ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Εκτός αποστολής.

ΚΥΠΡΟΣ

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια) : Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της ΑΕ Λεμεσού.

Δημήτρης Κολοβός (Ομόνοια): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της ΑΕ Λεμεσού.

Λουκάς Βύντρα (Ομόνοια) : Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της ΑΕ Λεμεσού.

Χάρης Χαραλάμπους (Ομόνοια): Εκτός αποστολής.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαράϊ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ακισάρ. Στην τελευταία φάση του αγώνα, πέτυχε το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Κασίμπασα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 64` από τον Τζαφάρι) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αλ Νασρ Ριάντ.