Τόκιο 2020: Πρόκριση για Σάκκαρη, Γκιώνη

Με μία σημαντική νίκη επί της Εσθονής Ανέτ Κονταβέιτ ξεκίνησε την προσπάθειά της Μαρία Σάκκαρη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο: 7-5, 6-2 σε 1 ώρα και 32 λεπτά.

Η Κονταβέιτ είχε νικήσει τη Σάκκαρη τέσσερις φορές σε εννέα αναμετρήσεις, αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια εμφανίστηκε σε καλή κατάσταση και ξεπέρασε γρήγορα το άσχημο ξεκίνημα (έχανε με 3-5 στο πρώτο σετ).

H Σάκκαρη βρίσκεται στο νούμερο 19 της παγκόσμιας κατάταξης και η Κονταβέιτ στο 28.

Η Σέρβα Νίνα Στογιάνοβιτς (90 στον Κόσμο)θα είναι το επόμενο εμπόδιο για τη Σάκκαρη, μετά τη νίκη της επί της Γιαπωνέζας Χιμπίνο με 6-3, 6-3.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει αύριο τον Γερμανό Κολσράιμπερ στον α’ γύρο των ανδρών στο τένις.

Με νίκη ξεκίνησε και ο Παναγιώτης Γκιώνης στο πινγκ πονγκ, 4-0 σετ επί του Σέρβου Πέτο σε 33 λεπτά (11-6, 11-8, 11-9, 11-8). Ο επόμενος αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή θα είναι ο Αιγύπτιος Αχμέντ Σαλέχ, στις 10.15 της Κυριακής. Για τον Γκιώνη, αυτή είναι η 5η Ολυμπιάδα της καριέρας του.

Νωρίτερα, η ελληνική δίκωπος με τις Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμου τερμάτισε στην 5η θέση στη σειρά της, με χρόνο 7:33.94 και θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία στο ρεπεσάζ για πρόκριση στα προημιτελικά.