Τόκιο 2020: Στα ημιτελικά η Ντουντουνάκη

Στον ημιτελικό των 100μ πεταλούδα προκρίθηκε η Άννα Ντουντουνάκη. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια τερμάτισε στην 4η θέση της τελευταίας προκριματικής σειράς με χρόνο 57.75 και πέρασε χωρίς άγχος, αφού είχε τον 13ο χρόνο ανάμεσα στις 16 κοπέλες που θα διεκδικήσουν τα εισιτήρια για τον τελικό (η 16η πέρασε με 58.08).

Ο Απόστολος Παπαστάμος έμεινε εκτός τελικού στα 400μ μικτή, 14ος στην τελική κατάταξη. Έφτασε όμως κοντά στο ατομικό ρεκόρ του και δήλωσε ότι η επίδοσή του (4:12.50) «ισοδυναμεί με μεγάλη νίκη».

Στην ποδηλασία δρόμου (δρόμος αντοχής), ο Πολυχρόνης Τζορτζάκης τερμάτισε στην 63η θέση, σε 6ω16:53, αν και στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν στο γκρουπ των αθλητών που προοπορεύονταν. Στο εξοντωτικό αγώνισμα, που έγινε στους πρόποδες του όρους Φούτζι με νικητή τον Κολομβιανό Ρίτσαρντ Καράπας, τερμάτισαν μόνο 82 από τους 130 αθλητές.