Του βγήκε η… ψυχή για να κερδίσει στο ΣΕΦ

Μια ανάσα από τη νίκη στο ΣΕΦ έφτασε ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας έκανε την ολική ανατροπή και βρέθηκε μπροστά στο σκορ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός όμως, με ένα μεγάλο καλάθι με τον Παπανικολάου 13,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα (προηγήθηκε κλέψιμο και ασίστ του Σπανούλη) έγραψε το τελικό 89-88.

Ο Προμηθέας που είχε μια τελευταία ευκαιρία να πάρει τον αγώνα αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Η αναμέτρηση των δύο ομάδων δεν έδειχνε αρχικά πως θα μετατραπεί σε θρίλερ. Οι «ερυθρόλευκοι» έχτισαν διαφορά 17 πόντων στο ημίχρονο όμως όπως αποδείχθηκε δεν ήταν αρκετή.

Ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί στο 34.30 και τα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να είναι ο τελικός νικητής και να κάνει το 2-0 στην σειρά της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88