Βέροια-ΑΕΛ: Ισόπαλο το ντέρμπι της πρώτης θέσης

Το μεγάλο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Super League 2 ανάμεσα σε Βέροια-ΑΕΛ έληξε χωρίς νικητή με σκορ 1-1 με την μάχη για την πρωτιά να είναι ανοιχτή. Η ομάδα της Ημαθίας διατήρησε το +3 από τους Θεσσαλούς.

Η ΑΕΛ άνοιξε νωρίς το σκορ στο 4′ με κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Η Βέροια πίεσε και στο 21ο λεπτό ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Πασά. Στο 55′ η Βέροια κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Γιακουμάκη από τον Παπαγεωργίου ωστόσο ο Γιάννης Πασάς νικήθηκε από τον Θεοδωρόπουλο, ο οποίος απέκρουσε με το πόδι το πέναλτι αλλά τραυματίστηκε.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (75′ Κάτσε), Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (90+1′ Ορφανίδης), Φοφανά (46′ Κούατενγκ), Πασάς (84′ Καπνίδης).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος (65′ λ.τ Σουλούκος), Μπέρτος, Θ. Παπαγεωργίου (65′ Αμπούντ Ομάρ), Γκοτζαμανίδης (43′ λ.τ Μαξιμένκο), Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (65′ Κ. Παπαγεωργίου), Γιάκος (81′ Γλυνός), Όγκμποε, Νικολιάς, Μαυριάς.

Ο Πανσερραϊκός έκανε την έκπληξη και νίκησε τον Ολυμπιακό Β με το ευρύ σκορ (4-0). ΟΙ Σερραίοι προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με σουτ του Κόντσι. Από εκεί και πέρα ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μολδαβός Στίνα σκόραρε στο 45 και στο 75 με τον Μασκανάκη να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στο 89.

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Κατσίκας, Ζέρης, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Μαρκιόνι, Κόντσι (89′ Μασκανάκης), Ανάκογλου (75′ Έππας), Στίνα (82′ Καραμπέρης), Μέσσι (75′ Φουάσης), Κανίς.

Ολυμπιακός Β’ (Ιμπαγάσα): Καραργύρης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης (46′ Κινκουέ), Νίκολιτς, Σουρλής, Κωστή, Πινακάς, Μαρίνος, Ντόη (46′ Βοΐλης), Ξενιτίδης.