Ξάνθη-ΑΕΛ: Στο -11 από την κορυφή οι Θεσσαλοί μετά την νέα ήττα

Ξάνθη-ΑΕΛ:  Στο -11 από την κορυφή οι Θεσσαλοί μετά την νέα ήττα
SUPERLEAGUE-2 / 2021-2022 / ΞΑΝΘΗ - ΛΑΡΙΣΑ (ΛΑΣΚΑΡΗΣ ΤΣΟΥΤΣΑΣ / EUROKINISSI)

Η Ξάνθη επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ για την 27η αγωνιστική και πλέον οι «βυσσινί», έστω με ματς λιγότερο, βρίσκονται στο -11 από την πρωτοπόρο Βέροια με 54 βαθμούς. Η ήττα ενδέχεται να αποδειχθεί  καταδικαστική για την ΑΕΛ  στην μάχη για την πρωτιά στο Βόρειο όμιλο Super League 2.

Οι γηπεδούχοι, που ανέβηκαν στην 4η θέση, άνοιξαν το σκορ στο 18′ με αριστερό σουτ του Γκόμεθ μέσα από την περιοχή. Το 2-0 πέτυχε ο Διαμαντόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή στο 53′.

Ξάνθη (Ανυφαντάκης): Ίτσο, Μιχαήλ, Μπάτζιος, Κρητικός (90′ Τσελεμπάκης), Τζανακάκης (70′ λ.τ Πολίμος), Δόρης (78′ Παπάζογλου), Διαμαντόπουλος (90′ Δημητριάδης), Ουνγιαλίδης, Τσέλιος (90′ Τσιλιγκίρης), Αλί Μπαμπά, Γκόμεθ.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Γλυνός (46′ Γιάκος), Κολομπίνο, Όγκμποε, Μπέρτος, Γαρουφαλιάς (46′ Νίνο), Μαυριάς (65′ Μιλτιάδης), Κ. Παπαγεωργίου (65′ Τσουμάνης), Αμπούντ Ομάρ.

Ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται πλέον η Βέροια, μετά το 3-1 που κέρδισε (και) τον Ηρακλή.  Η ομάδα από την Ημαθία  μόλις στο 6’ άνοιξε το σκορ με τον Γιακουμάκη. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 10’ ο Γιακουμάκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι με τον Πασά να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να σκοράρει  Στο 45 ο Πασάς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και κλείδωσε τους τρεις βαθμούς για την «Βασίλισσα του Βορρά» . Ο Γηραιός κατάφερε να μειώσει στο 46 με τον Ντένζελ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου αλλά το 3-1 παρέμεινε ως το φινάλε.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης (72′ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Οικονόμου (86′ Μαραγκός), Μούργος (67′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (86′ Μπλέτσας), Φοφανά (67′ Πόζογλου), Πασάς.
Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Μανωλάκης (46′ Γιουμπιτάνα), Πανάγου, Α. Παπαστεριανός, Χρουσιέλ, Πατράλης, Νταμιάν, Άλεξιτς (79′ Βιτίνιο), Καρτσαμπάς (46′ Μπαστακός), Τομάς, Τότσκα (46′ Πήλιος).

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Αναγέννηση Καρδίτσας- Ολυμπιακός Β Αναβολή

Αλμωπός Αριδαίας – Ολυμπιακός Βόλου 0-0
Απόλλων Πόντου – Πανσερραϊκός 1-0
Βέροια – Ηρακλής 3-1 (6’ Γιακουμάκης, 11’, 45’ Πασάς – 46’ Ντένζελ)
Θεσπρωτός – Τρίκαλα 2-0 (34′ Σαραντίδης, 74′ Ραμίρες)
Καβάλα – ΠΑΟΚ Β 1-1 (13′ Καϊούμπι – 44′ πεν. Κούτσιας)
Πιερικός – Απόλλων Λάρισας 3-2 (50′ πεν. Χαρτσιάς, 55′ Ζαφειράκης, 90+3′ Β. Παπαδόπουλος – 9′ Λίταινας, 70′ Βίγια σουτ)
Ξάνθη ΑΕΛ 2-0 (18′ Γκόμεθ, 53′ Διαμαντόπουλος)
Ρεπό: Νίκη Βόλου