Χάντμπολ: Άνετη πρόκριση για την Εθνική Ελλάδας

Χάντμπολ: Άνετη πρόκριση για την  Εθνική Ελλάδας

Το εισιτήριο για τη Β΄ προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020 εξασφάλισε η εθνική χάντμπολ των ανδρών, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο του Α΄ προκριματικού γύρου, που φιλοξενήθηκε στο Τόρσαβν στα Νησιά Φαρόε.

Αν και δεν έπιασε καθόλου καλή απόδοση, η ελληνική ομάδα επικράτησε σήμερα 26-24 των Νησιών Φαρόε (ημίχρονο 13-11) και πέτυχε το… αυτονόητο, εξασφαλίζοντας την παρουσία της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αν πάντως το ζητούμενο από τους αγώνες αυτούς δεν ήταν μόνο η πρόκριση, αλλά και η αγωνιστική εικόνα, τουλάχιστον το σημερινό παιχνίδι θα πρέπει να προβληματίσει πολύ τον ομοσπονδιακό προπονητή, Νίκο Γραμματικό. Η εθνική είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και επέτρεψε στους οικοδεσπότες να μείνουν σχεδόν ως το τέλος στη διεκδίκηση της νίκης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε ένα μικρό προβάδισμα μετά τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ουδέποτε ξέφυγε στο σκορ. Τα Νησιά Φαρόε μπήκαν πιο δυνατά στο β΄ μέρος και κατάφεραν να προηγηθούν 14-13, με το παιχνίδι να πηγαίνει γκολ-γκολ μέχρι το 50΄. Σ΄ εκείνο το σημείο η ελληνική ομάδα έκανε ένα μικρό σερί 4-0, προηγήθηκε 23-19 και «καθάρισε» τον αγώνα και την πρόκριση (θα περνούσε ακόμη και με ήττα μέχρι τρία γκολ).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 5-5, 6-7, 9-10, 11-13 (ημίχρονο), 14-13, 15-14, 16-15, 19-19, 21-24, 24-26

Οι συνθέσεις:

NΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ (Κάρι Νίλσεν): Λάρσεν, Χίλνταρσον, Κράγκεστεν 1, Γιόενσεν, Γιάκομπσεν 3, Σέλβιγκ 2, Έρικσεν 1, Νόρντμπεργκ 4, Γιόχανσεν, Χανς Έλι 3, Νταμ, Ντάβιντσεν, Χάμερ 2, Σίμονσεν, Όλσεν 5, Νίλσεν 3.

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Μπάγιος 2, Μπασμαλής 3, Αραμπατζής 3, Νικολαΐδης 1, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 2, Λοϊζος, Α. Παπαδόπουλος 4, Μπουκοβίνας, Β. Παπαδόπουλος 6, Χερουβείμ, Κανδύλας 2, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Ζαμπούνης 2.