Χάντμπολ: Πρωταθλήτρια ξανά η ΑΕΚ

Πρωταθλήτρια Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η ΑΕΚ στο χάντμπολ, μετά το θριαμβευτικό 27-22 στον πέμπτο τελικό στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο Βραζιλιάνος Πάτρικ Λέμος ήταν ο πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε γκολ καθοριστικής σημασίας μετά την αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων» στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Τα πεντάλεπτα του αγώνα: 1-2, 6-4, 8-5, 10-6, 12-7, 14–12 (ημίχρονο), 15-15, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 27-22.

Ο Λευκορώσος τερματοφύλακας της ΑΕΚ Ιβάν Μάτσκεβιτς αναδείχθηκε MVP των τελικών. Οι συνθέσεις των δύο φιναλίστ:

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Αρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 4, Λέμος 6, Κεδέρης 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπάουερ, Νιόκας 4, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Μπάγιος 2, Κανδύλας, Δομπρής 1, Μπουρζέ, Παπαδόπουλος 3, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκρατζάν 1, Μιχαϊλίδης, Κοτανίδης.