Χάντμπολ: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός στη «ζούγκλα» του ΟΑΚΑ

Aπό τα απίστευτα κι όμως αληθινά στον ελληνικό αθλητισμό. Μια ομάδα (Ολυμπιακός) κατέκτησε το πρωτάθλημα χάντμπολ με νίκη μέσα στο γήπεδο της αντίπαλης ομάδας (ΑΕΚ) και η απονομή έγινε δύο ώρες μετά στην έδρα της… πρωταθλήτριας!

Γιατί; Γιατί έτσι το θέλησαν για μια ακόμη φορά οι κάφροι του ποδοσφαίρου, που αυτή την φορά ήταν οπαδοί της Ενωσης…

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 28-21 σε ένα επεισοδιακό ματς, έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών και αναδείχτηκε για δεύτερη σερί χρονιά πρωταθλητής Ελλάδας στο χάντμπολ, πετυχαίνοντας πάλι το νταμπλ όπως και πέρσι! Όμως για να φθάσουν στην επικράτηση τους οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκε πρώτα να επιβιώσουν από την «ζούγκλα» που δημιούργησαν οπαδοί της ΑΕΚ, που προφανώς πήγαν στο κλειστό όχι για να συμπαρασταθούν στην ομάδα τους αλλά για να κάνουν επεισόδια. Και τα κατάφεραν παρά τις μάταιες προσπάθειες των παικτών και των παραγόντων του «δικεφάλου»…

Μετά από αρκςετές διακοπές, στο 22:47 του β’ ημιχρόνου και με το σκορ στο 26-19 υπερ των φιλοξενούμενων υπήρξε νέα διακοπή στον αγώνα, με ρίψη αντικειμένων αλλά και καπνογόνων στον αγωνιστικό χώρο, με τους φιλάθλους της ΑΕΚ να εισβάλουν σε αυτόν κινούμενοι απειλητικά προς τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι αποχώρησαν τρέχοντας στα αποδυτήρια. Το γήπεδο εκκενώθηκε από τα ΜΑΤ και περίπου 45 λεπτά αργότερα ο αγώνας συνεχίστηκε, με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 3-10, 6-13, 8-15 (ημ), 10-17, 11-20, 14-23, 17-25, 19-27, 21-28

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Νταρσουλάν, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3

Ολυμπιακός: Κρητικός, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3