Ξέσπασε στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ, 4-0 τον ΟΦΗ

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε δύο πέναλτι για να μπορέσει να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ, που αγωνίστηκε χωρίς έξι βασικούς του παίκτες στην Τούμπα. Κακός στο πρώτο ημίχρονο αλλά καταιγιστικός στο δεύτερο, ο «δικέφαλος» νίκησε τελικά 4-0 και παρέμεινε στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού…

Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι στο 50’ δε ανατροπή του Λημνιού από τον Μπράουν. Το εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ, απέκρουσε ο Σωτηρίου και στο ριμπάουντ ο Ακπομ με σουτ άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτέ μετά, ο Φωτιάδης υπέδειξε νέο πέναλτι σε βάρος του ΟΦΗ (κράτημα Γιαννούλη σε Λάμπρου) και ο Ακπομ με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το 2-0. Τα δυο γκολ έλυσαν τα πόδια των γηπεδούχων που πιο άνετοι στη συνέχεια πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 66’ με κεφαλιά του Λάμπρου. Ο ΟΦΗ είχε παραδοθεί αλλά ο «δικέφαλος» παρέμεινε καταιγιστικός και στο 83’ με τον Αουγκούστο έκανε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του επί των Κρητικών (η 4η σε ισάριθμα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο επί του ΟΦΗ)…

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Ινγκασον, Γιαννούλης, Μάτος, Εσίτι (46’ Μαουρίσιο), Μίσιτς (74’ Αουγκούστο), Ελ Καντουρί (46’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ. Λάμπρου, Ακπομ

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Βαφέας, Νάστος, Γιαννούλης (90’ Περδίκης), Στάικος, Ζοάο Βίκτορ, Νέιρα (46’ Ναμπί), Βαζ (82’ Νοικοκυράκης), Μάνος, Σεμέδο.

*Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων κατέθεσαν πριν το ματς, λουλούδια στον ανδριάντα του Παναγιώτη Κατσούρη. Στη μνήμη του αδικοχαμένου πρώην ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, ο οποίος έφυγε από τη ζωή τέτοια ημέρα (9/2) το 1998 σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.