Ξέσπασε στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ, 4-0 τον ΟΦΗ

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε δύο πέναλτι για να μπορέσει να κάμψει την αντίσταση του ΟΦΗ, που αγωνίστηκε χωρίς έξι βασικούς του παίκτες στην Τούμπα. Κακός στο πρώτο ημίχρονο αλλά καταιγιστικός στο δεύτερο, ο «δικέφαλος» νίκησε τελικά 4-0 και παρέμεινε στο κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού…

Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι στο 50’ δε ανατροπή του Λημνιού από τον Μπράουν. Το εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ, απέκρουσε ο Σωτηρίου και στο ριμπάουντ ο Ακπομ με σουτ άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτέ μετά, ο Φωτιάδης υπέδειξε νέο πέναλτι σε βάρος του ΟΦΗ (κράτημα Γιαννούλη σε Λάμπρου) και ο Ακπομ με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το 2-0. Τα δυο γκολ έλυσαν τα πόδια των γηπεδούχων που πιο άνετοι στη συνέχεια πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 66’ με κεφαλιά του Λάμπρου. Ο ΟΦΗ είχε παραδοθεί αλλά ο «δικέφαλος» παρέμεινε καταιγιστικός και στο 83’ με τον Αουγκούστο έκανε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του επί των Κρητικών (η 4η σε ισάριθμα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο επί του ΟΦΗ)…

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Ινγκασον, Γιαννούλης, Μάτος, Εσίτι (46’ Μαουρίσιο), Μίσιτς (74’ Αουγκούστο), Ελ Καντουρί (46’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ. Λάμπρου, Ακπομ

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Βαφέας, Νάστος, Γιαννούλης (90’ Περδίκης), Στάικος, Ζοάο Βίκτορ, Νέιρα (46’ Ναμπί), Βαζ (82’ Νοικοκυράκης), Μάνος, Σεμέδο.

*Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων κατέθεσαν πριν το ματς, λουλούδια στον ανδριάντα του Παναγιώτη Κατσούρη. Στη μνήμη του αδικοχαμένου πρώην ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, ο οποίος έφυγε από τη ζωή τέτοια ημέρα (9/2) το 1998 σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα.