Αυστραλιανό Όπεν: Στους «8» με επική ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Δύσκολη νίκη με διπλή ανατροπή πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς επί του Αμερικανού Τέιλορ Φριτζ, καθ’ οδόν προς τα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν: 4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4 μετά από 3 ώρες και 24 λεπτά

O αγώνας ήταν πολύ δύσκολος, αφού ο Φριτζ προηγήθηκε με 1-0 και 2-1. Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε δύο φορές και πέτυχε το κρίσιμο «μπρέικ» στο 4-4 του πέμπτου σετ. Ο 20χρονος  Ιταλός Γιανίκ Σίνερ θα είναι ο επόμενος αντίπαλός του.

Ο Τσιτσιπάς, που βρίσκεται στο νούμερο 4 της παγκόσμιας κατάταξης (με τον Σίνερ στο 10 και τον Φριτζ στο 22) πανηγύρισε με ενθουσιασμό τη νίκη του και χειροκροτήθηκε θερμά από τους Έλληνες της ομογένειας, που γέμισαν το γήπεδο στη Μελβούρνη.

«Ήταν ένα επικό ματς και είμαι πολύ περήφανος για τον αγώνα που έδωσα», είπε χαμογελαστός από το μικρόφωνο των διοργανωτών. «Το κοινό μου έδωσε φλόγα, παραείναι ωραίο για να είναι αληθινό. Με δυσκολία μιλάω, από την κούραση».

Η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε χθες, στη φάση των «16», από την Αμερικανίδα Τζέσικα Πεγκούλα.