Eurobasket Κ20: Νίκη επί της Ισλανδίας (83-75) και πρόκριση στα προημιτελικά για την Εθνική Νέων

Με ωραίο και αποτελεσματικό μπάσκετ σφράγισε η Εθνική Νέων την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Κ20 στο Ηράκλειο: 83-75 την υπολογίσιμη Ισλανδία.

H ελληνική ομάδα έχανε στο ημίχρονο με 41-45, αλλά ξέφυγε στα μέσα της γ’ περιόδου (63-52 με σερί 14-0), με όπλα την καλή άμυνα και τον αιφνιδιασμό. Οι Ισλανδοί μείωσαν σε 78-74, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το -15 του 32ου λεπτού.

Ο Σωτήρης Οικονομόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους. Ο Λευτέρης Μαντζούκας τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Βαγγέλης Ζούγρης είχε 17 και 12 αντίστοιχα. Ο Θανάσης Μπαζίνας πρόσθεσε 12 πόντους, 5 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Πλώτας έγραψε 10 πόντους και 6 κλεψίματα.

Στον προημιτελικό της Πέμπτης, η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει στα Δύο Αοράκια τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Τουρκία και το Μαυροβούνιο. Προκρίθηκαν επίσης η Γερμανία, το Βέλγιο, το Ισραήλ, η Σερβία και η Λιθουανία.