Europa League: Νέα ήττα για την ΑΕΚ, 2-0 από την Λέστερ

Mε ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ η ΑΕΚ, η οποία έχασε στο «King Power Stadium» 2-0 από την Λέστερ. Η πορεία του Δικέφαλου ήταν κάκιστη, αφού σε έξι ματς ηττήθηκε πέντε φορές και αποκλείστηκε αμαχητί.

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και η αγγλική ομάδα «καθάρισε» με την υπόθεση νίκη πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο. Οι Ουντέρ (12’) και Μπαρνς (14’) εκμεταλλεύτηκαν λάθη της άμυνας της Ενωσης και σκόραραν. Στην συνέχεια του αγώνα η Λέστερ είχε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, ενώ η ΑΕΚ είχε μόλις δύο τελικές σε όλο το 90λεπτο με τον Κρίστιτσιτς και τον Ολιβέιρα.

O Βέλγος διαιτητής Λοράνς Βισέρ έδειξε κίτρινη κάρτα στον Χνιντ.

Λέστερ: Ουάρντ, Τζάστιν, Φοφανά (81’ Mόργκαν), Έβανς, Τόμας, Πράετ, Εντιντί (63’ Μεντί), Τίλεμανς (81’ Τσάουντρι), Ουντέρ, Μπαρνς, Ιχεανάτσο (67’ Πέρεθ).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χνιντ, Σβάρνας (55’ Σάκχοφ), Νεντελτσεάρου, Μιτάι, Κρίστιτσιτς, Σιμόες (80’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (66’ Αλμπάνης), Βασιλαντωνόπουλος, Γκαρσία (55’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (66’ Ολιβέιρα).