Μουντιάλ 2022: Η Σαουδική Αραβία σόκαρε την Αργεντινή με… ανατροπή! (2-1)

Μπαμ και… τέζα η Αργεντινή! Η Σαουδική Αραβία έκανε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ επικρατώντας με ανατροπή 2-1 της Αργεντινής.

Η «αλμπισελέστε» έκανε ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο. Πέτυχε ένα γκολ στο 10’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μέσι (ανατροπή Παρέδες από Αμπντουλαϊχί), ενώ της ακυρώθηκαν και τρία τέρματα ως οφσάιντ ( Μέσι 22’ και Λαουτάρο 28’ και 35’).

Στο δεύτερο μέρος οι Σαουδάραβες έπιασαν στον ύπνο τον αντίπαλο τους και έφτασαν στην ανατροπή με σκόρερ τους 48’ Αλ Σεχρί (48’) και Αλ Νταουσάρι (53’). Ειδικά το δεύτερο γκολ ήταν… γκολ Μέσι.

Το σκορ δεν άλλαξε και η Σαουδική Αραβία έβαλε τέλος σε ένα αήττητο σερί 36 αγώνων που είχαν οι Αργεντινοί.

«Η ήττα αυτή μας πονά, γιατί θέλαμε να αρχίσουμε με νίκη το Μουντιάλ. Χάσαμε το ματς από τα λάθη μας, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, γιατί στο πρώτο κυριαρχήσαμε και καταφέραμε να σκοράρουμε πάνω από ένα γκολ, αλλά μας ακυρώθηκαν», τόνισε ο Λαουτάρο Μαρτίνες. Ο οποίος πρόσθεσε: «Πρέπει να ανασυγκροτηθούμε, να ξεκουραστούμε και να ετοιμαστούμε για δύο τελικούς. Χωρίς αμφιβολία, το Μεξικό το Σάββατο και η Πολωνία την Τετάρτη είναι δύσκολοι αντίπαλοι. Πιο δύσκολοι από τη Σαουδική Αραβία. Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και πρέπει να βελτιωθούμε».

O Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αλ Μαλκί, Αλ Μπουλαϊχί, Αλ Νταουσαρί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμπέντ, Αλ Οβάις.

Αργεντινή: Μαρτίνεζ, Μολίνα, Ρομέρο (59’ Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71’ Ακούνια), Ντε Πολ, Παρέδες (59’ Φερνάντες) ,Αλ. Γκόμες (59’ Αλβάρες), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο.

Σαουδική Αραβία: Αλ Οβάις, Αμπντουλχαμίντ, Ταμπακτί, Αλ Μπολεαχί, Αλ Σαχράνι (99’ Αλ Μπρέικ), Κανό, Αλ Μαλκί, Αλ Σεχρί (78’ Αλ Γκανάμ), Αλ Φάραζ (45’+4’ Αλ Αμπέντ, 89’ Αλάμπρι), Αλ Νταουσάρι, Αλ Μπουραϊκάν (89’ Ασίρι).