Mπάσκετ: Νίκη Ιωνικού με ρεσιτάλ Χουγκάζ

Η καταπληκτική απόδοση του πολλά υποσχόμενου Νίκου Χουγκάζ οδήγησε τον Ιωνικό σε δύσκολη νίκη επί της Λάρισας, με 83-76 στη Νίκαια, στο μοναδικό κυριακάτικο παιχνίδι της Basket League.

O 20χρονος φόργουορντ, που πρόσφατα έκανε το ντεμπούτο του στην Εθνική Ανδρών, πέτυχε 23 πόντους με 7/7 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ. Η εκ των ουραγών Λάρισα προηγήθηκε με 38-49 στο ημίχρονο, αλλά «κατέρρευσε» στην δ’ περίοδο.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πρόσθεσε 15 πόντους και ο Βασίλης Τολιόπουλος 11 για τους νικητές. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ρας (18), Μπράουν (11), Γκόρντον (10).

Ο Ιωνικός ανέβηκε στην 7η θέση με ρεκόρ 8-11, ενώ η Λάρισα βρίσκεται στην 11η με 5 νίκες και 14 ήττες.

Ο αγώνας Κολοσσού-Προμηθέα έχει αναβληθεί, ενώ το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση ανάμεσα στο Περιστέρι και τον Παναθηναϊκό το μεσημέρι της Δευτέρας (15.00).