Mπάσκετ: Αγγίζει τον τίτλο με… Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός (72-78)

Ισχυρότατο προβάδισμα τίτλου απέκτησε ο Ολυμπιακός στους τελικούς της Basket League μετά την αποψινή νίκη του επί του πρωταθλητή Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 72-78. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 46-32 υπέρ των «πρασίνων».

Ο τρίτος αγώνας θα γίνει στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής (21.00, ΕΡΤ3). Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει τον πρώτο τελικό στο Φάληρο με σκορ 74-61.

Οι «πράσινοι» επωφελήθηκαν από την καυτή ατμόσφαιρα και προηγήθηκαν με 38-27 στο 16ο λεπτό, με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Παπαγιάννη, Ιωάννη Παπαπέτρου και απόλυτη κυριαρχία στις ρακέτες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν μέσα σ’ ένα τετράλεπτο και προσπέρασαν με απανωτά καλάθια του …αφηνιασμένου Τάιλερ Ντόρσεϊ (48-50).

Το σερί έφτασε το 0-20, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 και έγινε κυρίαρχος του παιχνιδιού. Το κρεσέντο του Σάσα Βεζένκοφ έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (56-66, 63-74), αλλά ο Παναθηναϊκός εξαπέλυσε ύστατη αντεπίθεση με μπροστάρη τον Νέντοβιτς. Στο 72-76, ένα επιθετικό ριμπάουντ του Μουσταφά Φαλ και 2/2 βολές του Κώστα Σλούκα οριστικοποίησαν τη νίκη του Ολυμπιακού.

τρίτος αγώνας, που μπορεί να εξελιχθεί σε βραδιά στέψης, θα γίνει στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής (21.00, ΕΡΤ3). Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει τον πρώτο τελικό στο Φάληρο με σκορ 74-61.

Ο Γιώργος Βόβορας χρησιμοποίησε τους Μποχωρίδη 2, Σίβα, Παπαπέτρου 17, Ουάιτ 10, Παπαγιάννη 12, Μέικον 6, Νέντοβιτς 11, Έβανς 8, Σαντ-Ρόος 6.

Η σύνθεση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα: Ουόκαπ 3, Φαλ 5, Ντόρσεϊ 17, Βεζένκοφ 19, Παπανικολάου 6, Λαρεντζάκης, Σλούκας 20, Μάρτιν 7, Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1. Απουσίασε ο ασθενής Ζαν-Σαρλ.

Μεταξύ των 8000 θεατών ήταν οι προπονητές της Εθνικής ομάδας Δημήτρης Ιτούδης, Σωτήρης Μανωλόπουλος, καθώς και ο Ρικ Πιτίνο, που κάνει διακοπές στην Ελλάδα.

Nωρίτερα, ο αθλητικός δικαστής του ΕΣΑΚΕ τιμώρησε τον Ολυμπιακό με πρόστιμο 4.400 για ρίψη κροτίδας και για τα υβριστικά συνθήματα που ακούστηκαν στο ΣΕΦ.