Μπάσκετ: «Διπλά» για Περιστέρι, Ιωνικό

Με νίκες των δύο αθηναϊκών ομάδων της δυτικής όχθης σε δύσβατες έδρες συνεχίστηκε η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League το απόγευμα της Κυριακής.

To Περιστέρι χρειάστηκε παράταση για να νικήσει τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, στο δεύτερο παιχνίδι του Αργύρη Πεδουλάκη: 71-75, κανονικός αγώνας 60-60, ημίχρονο 33-33.

Δύο εύστοχα σουτ του Στίβεν Γκρέι από τα 6,75 μέτρα στο πρόσθετο πεντάλεπτο έκαναν τη διαφορά. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και 6/11 τρίποντα. Ο Χάνλαν πέτυχε 17 πόντους και ο Τσαϊρέλης 11 για τον «γηραιό» (3-2). Το Περιστέρι έχει ρεκόρ 4-1 και ακολουθεί στη βαθμολογία την αήττητη ΑΕΚ (4-0).

Το ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο του Ιωνικού συνοδεύτηκε με την πρώτη νίκη των Νικαιωτών στην Α1. Σημειώθηκε μάλιστα εκτός έδρας, απέναντι στο ταλαιπωρημένο από τον Covid-19 Λαύριο, με σκορ 91-81 (ημίχρονο 51-43).

Ο Νίκος Χουγκάζ ήταν ο κορυφαίος του παιχνιδιού με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ αν και σκόραρε μόνο στο α’ ημίχρονο, ενώ οι Μουράτος και Κάρτερ έβαλαν από 17 πόντους για τους ηττημένους.