Μπάσκετ: «Λύγισε» ο Παναθηναϊκός στη Βαλένθια

Μεγάλη ευκαιρία πέμπτης συνεχόμενης ευρωπαϊκής νίκης έχασε ο Παναθηναϊκός στη Βαλένθια. Οι Ισπανοί πήραν το θρίλερ στην παράταση: 94-91, κανονικός αγώνας 84-84, ημίχρονο 44-41.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εξαιρετικά και προηγήθηκαν με 15-25 στην α’ περίοδο, αλλά η κακή απόδοση του Ντουέιν Μπέικον έγινε τροχοπέδη στη συνέχεια του ημιχρόνου. Ο Αμερικανός έμεινε άσφαιρος μέχρι το 28ο λεπτό και η Βαλένθια σιγά σιγά ξέφυγε: 47-41 και 65-52 με επτά απανωτά τρίποντα των Τζόουνς, Ντούμπλιεβιτς, Ουέμπ.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού τον έφερε γρήγορα στα ίσα με πρωταγωνιστές τους Ουόλτερς, Ουίλιαμς (70-70), αλλά οι Ισπανοί πάτησαν ξανά το γκάζι και έφτασαν στο 80-73. Το απίθανο ρεσιτάλ του Μπέικον που αφυπνίστηκε, έφερε τον αγώνα στο 84-84, αλλά ο Αμερικανός αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με την εκπνοή της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, ο Παναθηναϊκός (ρεκόρ 6-7) προηγήθηκε με 90-91 με καλάθια του Μπέικον, αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στο κρισιμότερο σημείο του στέρησε τις πιθανότητες νίκης.

Απουσίασε και πάλι οι τραυματίας Γκριγκόνις, ενώ ο Νέιτ Ουόλτερς επέστρεψε και πέτυχε 10 πόντους. Ο Ντέγιαν Ράντονιτς χρησιμοποίησε και τους Λι 12, Γ. Καλαϊτζάκη, Π. Καλαϊτζάκη 8, Πονίτκα 10, Μπέικον 22, Ουίλιαμς 21, Παπαγιάννη 2, Γκουντάιτις 6.

Oι “πράσινοι” μετρούν μόλις 7 νίκες στα τελευταία 44 παιχνίδια επί ισπανικού εδάφους και 0/4 στη Βαλένθια. Από την ισπανική ομάδα, διακρίθηκαν οι Τζόουνς 23, Ντούμπλιεβιτς 20, Ουέμπ 18, Ριβέρο 16.

Νωρίτερα, ο Ολυμπιακός έπιασε εκπληκτική απόδοση και συνέτριψε την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 94-67 (Βεζένκοφ 21, Πίτερς 12, Λαρεντζάκης 12). Οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην τρίτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 9-4, έναντι 10-3 της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Οι δύο ομάδες μας θα επιστρέψουν στο παρκέ στα μέσα της εβδομάδας: Βιλερμπάν-Ολυμπιακός την Πέμπτη, Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός την Παρασκευή.