Μπάσκετ: «Πράσινος» περίπατος απέναντι στον Απόλλωνα

Με μία πολύ εύκολη νίκη επί του αδύναμου Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ προστάτευσε ο Παναθηναϊκός το αήττητό του στην Basket League: 112-60 . Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας του «τριφυλλιού» από την περυσινή περίοδο.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 15 πόντους από την πρώτη περίοδο κιόλας και το σκορ στο ημίχρονο ήταν ήδη 62-27.

Ο Κώστας Σλούκας επέστρεψε με 8 πόντους. Ο Δημήτρης Μωραΐτης ήταν πρώτος σκόρερ με 16, ενώ διακρίθηκαν και οι Μπαλτσεροφσκι 13, Ερνανγκόμεθ 13, Καλαϊτζάκης 12, Γκραντ 11, Κ. Αντετοκούνμπο 11, Μαντζούκας 10.
Απουσίασε και πάλι ο τραυματίας Βιλντόσα, ενώ εκτός έμεινε για να ξεκουραστεί και ο Ματίας Λεσόρ . Ο Κέντρικ Ναν αναμένεται στην Αθήνα αύριο και ίσως κάνει το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα στον αγώνα της Παρασκευής με την Άλμπα στο Βερολίνο.

Ο Παναθηναϊκός είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της Βasket League, με ρεκόρ 5-0. Τη δεύτερη θέση μοιράζονται με 4-1 οι Ολυμπιακός, Προμηθέας, Άρης, ενώ το Λαύριο ακολουθεί με 3-2 και οι Κολοσσός, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Περιστέρι βρίσκονται στο 2-3. Ο Απόλλωνας και το νεοφώτιστο Μαρούσι έπεσαν στο 1-4, ενώ η Καρδίτσα έχει μόνο ήττες (0-5).

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός νίκησε χθες τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 77-63, με πρωταγωνιστή τον Μουσταφά Φαλ, που πέτυχε ένα σπάνιο τριπλ-νταμπλ: 10 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ. Στους άλλους αγώνες της 5ης αγωνιστικής, ο Άρης έφυγε νικητής από τη Ρόδο με 88-77, ενώ τρεις ομάδες έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων: ΑΕΚ-Καρδίτσα 103-88, Μαρούσι-Περιστέρι 74-103, Προμηθέας-Λαύριο 100-73.