Μπάσκετ: «Πράσινος» περίπατος στην Πάτρα

Mε ρεσιτάλ άμυνας και με συντριπτική νίκη επί του Προμηθέα στην Πάτρα κατάφερε ο Παναθηναϊκός να γλείψει τις πληγές του από το εγχώριο ευρωπαϊκό ντέρμπι της Παρασκευής: 44-75, ημίχρονο 25-46.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς προηγήθηκε με 8-25 στην πρώτη περίοδο και δεν τράβηξε ποτέ το πόδι από το γκάζι. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Μπάγερν την Πέμπτη στο Μόναχο.

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους ενώ οι Παπαγιάννης, Ουίλιαμς πρόσθεσαν από 10 , ο Πονίτκα 9, ο Ουόλτερς 8 και ο Μποχωρίδης 7. Ο Μπέικον έμεινε στους 4. Ο Λη και ο Γκριγκόνις δεν έπαιξαν.

Ο πρώτος σκόρερ Γιανγκ απουσίασε από τον Προμηθέα. Ο Κουλμπόκα επέπλευσε με 16 πόντους, ενώ ο Ντάνγκουμπιτς πέτυχε 8.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, το Λαύριο συνέτριψε τον Ιωνικό με 95-63. Ξεχώρισαν οι Φλαγκ 19, Κουζέλογλου 17 και Μαυροκεφαλίδης 21.

Στη βαθμολογία προηγούνται οι Ολυμπιακός 10-0, Παναθηναϊκός 8-2, Περιστέρι 7-3, ΑΕΚ 6-4, Άρης 6-4, ΠΑΟΚ 6-4.