Μπασκόνια – Ολυμπιακός 80-69: Νέο στραπάτσο για τους «ερυθρόλευκους» – Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα (Videos)

Μπασκόνια – Ολυμπιακός 80-69:  Νέο στραπάτσο για τους «ερυθρόλευκους» – Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα (Videos)

Με άδεια χέρια επιστρέφει από την Ισπανία ο απογοητευτικός Ολυμπιακός, αφού γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα: 80-69 από τη Βασκόνια στη Βιτόρια. Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 33-32.

Ανάμεσα στους θεατές του αγώνα ήταν και οι ιδιοκτήτες του Ολυμπιακού, αδελφοί Αγγελόπουλοι.

Ο Αϊζέια Κάνααν βοήθησε με 4/4 τρίποντα τον Ολυμπιακό να ξεπεράσει το χλιαρό ξεκίνημα και το 14-9 έγινε 14-21. Ο Χάουαρντ έδωσε νέα ώθηση στους γηπεδούχους (31-24), αλλά οι Πετρούσεφ, Μιλουτίνοφ έγραψαν το 31-32 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Βάσκοι ξέφυγαν ξανά: 51-40, 59-49 στο τέλος της γ’ περιόδου, 70-53 λίγο αργότερα. Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο, 73-64, αλλά ο Μάρκους Χάουαρντ έδωσε τη χαριστική βολή με απανωτά καλάθια.

Ο Κάνααν τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ ο Φίλιπ Πετρούσεφ πρόσθεσε 14 και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ 12. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε και τους Γουόκαπ 3, Γουίλιαμς-Γκος 12, Λαρεντζάκη 1, Μπραζντέικις, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πίτερς 2, Φαλ 6.

Από τη Βασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που είχε κερδίσει στο ΣΕΦ τον Νοέμβριο 74-75 με καλάθι του ΜακΙντάιρ στην εκπνοή, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πέτυχε 5 πόντους. Ξεχώρισαν οι Χάουαρντ 21, Μονέκε 13, Ντίεθ 11, Κότσαρ 8.

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει 11 νίκες και 10 ήττες. Προχθές οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν εκτός έδρας από τη Μπαρτσελόνα με 86-78 (Πίτερς 22, Γουίλιαμς-Γκος 12). Η Βασκόνια, ανέβηκε και αυτή στο 11-10. Η Ρεάλ προηγείται στη βαθμολογία με 19 νίκες σε 21 αγώνες.

Ο Παναθηναϊκός, που μέσα στη «διαβολοβδομάδα» νίκησε διαδοχικά στο ΟΑΚΑ τις Εφές (83-76. Γκριγκόνις 24, Μήτογλου 14) και Μονακό (88-63, Λεσόρ 23, Ναν 21), μοιράζεται την 4η θέση της βαθμολογίας μαζί με τη Φενέρμπαχτσε, με ρεκόρ 13-8.

Την ερχόμενη εβδομάδα, θα παίξουν Ολυμπιακός-Μακάμπι και Παναθηναϊκός-Παρτίζαν.