Ολοκληρώθηκε ο δεύτερος γύρος του IAME Series Greece 2019

Με τη συμμετοχή 38 αγωνιζόμενων και με μεγάλες μάχες ολοκληρώθηκε ο δεύτερος γύρος του IAME Series Greece 2019.

Η εκδήλωση έλαβε χώρα στην πίστα «Kartmania», στα Βραχναίικα της Πάτρας και διοργανώθηκε από τον Αυτοκινητιστικό Όμιλο Πατρών (ΑΟΠ).

Και στις τέσσερις κατηγορίες, το ενδιαφέρον ήταν έντονο. Στην X30 MINI (8-12 ετών), αυτός που πανηγύρισε ήταν ο Γιώργος Ντεντόπουλος (#29, Athens Kart Shop, Tecno), με τον αδερφό του Βαγγέλη Ντεντόπουλο (#16, Athens Kart Shop, Tecno) να τον πλαισιώνει στο 1-2. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Χρήστος Καραβαγγέλης (#60, Athens Kart Shop, Tecno) που παράλληλα ήταν ταχύτερος στην Κλάση Mini B (8-10 ετών). Σε αυτή ακολούθησαν ο Βασίλης Μαλαμής (#77, Speed Force, Exprit), ο οποίος, μάλιστα, ήταν ταχύτερος όλων σε χρονομετρημένα και προκριματικούς, καθώς και ο Φαίδωνας Παπαφιλίππου (#76, Speed Force, Exprit).

Στην κατηγορία X30 JUNIOR (12-14 ετών) πρώτευσε ο νικητής της πρεμιέρας, Στυλιανός Πετρίσης (#125, Galaxy Motorsports, Parolin). Δεύτερος ήταν ο Γιάννης-Θεολόγος Ντάφος (#134, Praga Zahos Karting, Praga) και τρίτος ο Αντρέας Σπανός (#135, Zahos Karting, Praga).

Στην X30 SENIOR (από 14 ετών), νικητής ήταν ο πρωταθλητής στο CIK-FIA Karting Academy Trophy 2017, Βέλγος, Ξαβιέ Χαντσαμέ (#202, K.R., Tony Kart). Το βάθρο πλαισίωσαν οι Γιάννης Καρδαμάκης (#277, Speed Force, Exprit) και Γιώργος Βασιλείου (CRG Maxter Hellas, CRG), ενώ στην Κλάση Master επικράτησε ο Φώτης Δούβρης (#328, GRT, Birel), με τους Χρήστο Δούβρη (#333, GRT, Birel) και Νικόλαο Δημητρόπουλο (#386, GRT, Birel) να ακολουθούν.

Τέλος, στην κατηγορία X30 SUPER (από 15 ετών) με τους κινητήρες των 175cc, νικητής αναδείχθηκε ο Φίλιππος Καλέσης (PRT Motorsport, Tony Kart), με τους Χρήστο Σαγανά (#431, Galaxy Motorsport, Parolin) και Αλέξανδρο Ντάρσυ (#433, Athens Kart Shop, Exprit) να ακολουθούν.

Οι οδηγοί που ξεχώρισαν στον δεύτερο αγώνα, έκαναν σημαντικό βήμα αναφορικά με τη διεκδίκηση της πρόκρισής τους στα τελικά του karting Le Mans.

Οι επόμενοι αγώνες, ο τρίτος και ο τέταρτος, διεξάγονται στις 6 και 7 Ιουλίου στο Kartodromo.

Πηγή: IAME Series Greece