Oλυμπιακός-Προμηθέας 91-77: Και τώρα οι δυό τους

Τελικός «αιωνίων» θα διεξαχθεί, όπως αναμενόταν, αύριο στο Ηράκλειο. Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας στον δεύτερο ημιτελικό με 91-77 και έδωσε ραντεβού με τον Παναθηναϊκό για τη διεκδίκηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 40-36. Ο ημιτελικός ήταν αμφίρροπος μέχρι τα μισά της γ’ περιόδου, όταν το 43-43 έγινε 58-45 και 70-52 με καλάθια των Κάνααν, Φαλ και τρίποντα του Άλεκ Πίτερς. Το επί μέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 30-16. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο αριθμό στο υπόλοιπο του αγώνα (85-75 στο 38ο λεπτό).

Ο Τόμας Γουόκαπ τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Οι πρώτοι σκόρερς του Ολυμπιακού: Πετρούσεφ 15, Φαλ 11, Πίτερς 10, Ράιτ 10, Κάνααν 8, Μπραζντέικις 8, Μήτρου-Λονγκ 7, Παπανικολάου 7. Απουσίασε ο τραυματίας Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος.

Από την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που έπαιξε χωρίς τον Λίνο Χρυσικόπουλο, ξεχώρισαν οι Κάουαν 20, Ρέινολντς 19, Χέιλ 11, Ετσενίκε 10, Πάπας 7. Ο Προμηθέας, φιναλίστ της διοργάνωσης το 2020 και 2021, δεν έχει κερδίσει ποτέ στην ιστορία του τον Ολυμπιακό σε 19 επίσημες αναμετρήσεις.

Νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό, με τη σχετικά εύκολη νίκη του επί του Άρη: 76-65, με 20 πόντους του Κέντρικ Ναν, 10 των Μήτογλου, Γκραντ. Ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε 21 για τους ηττημένους.

Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας θα διεξαχθεί στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου το βραδάκι της Κυριακής (7 μ.μ.).