ΣΛ2 Νότιος Όμιλος: Νικηφόρα πρεμιέρα στο «Σεραφίδειον» για την ΑΕΚ Β

ΣΛ2 Νότιος Όμιλος:  Νικηφόρα πρεμιέρα στο «Σεραφίδειον» για την ΑΕΚ Β

H AEK B εγκαινίασε  με νίκη το νέο της γήπεδο(Σεραφίδειον) στο προπονητικό κέντρο των Σπάτων, επικρατώντας με 3-1 του Ηρόδοτου σε μια ιστορική ημέρα για τον σύλλογο. Η ΑΕΚ πριν την έναρξη του ματς τίμησε την μνήμη του θρυλικού τερματοφύλακα της Ένωσης  Στέλιου Σεραφείδη παρουσία φίλων της ομάδας αλλά και του Δημήτρη Μελισσανίδη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με σημαντικότερες αυτές του Ιατρούδη στο 19 και του Γιούση στο πρωτο λεπτο των καθυστερήσεων.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ Β’, σκόραρε γρήγορα δύο γκολ που έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Στο 54′ ο Τζούντα Γκαρσία έβγαλε την παράλληλη μπαλιά και ο Χριστόπουλος έκανε το 1-0, ενώ στο 58′ μετά από ωραία ενέργεια του Γερολέμου, ο Ιατρούδης πλάσαρε για το 2-0.

Στο 64 ο Χαλκιαδάκης έβαλε ξανά στο παιχνίδι το Ηρόδοτο μειώνοντας σε 2-1. Το τελικό 3-1 γράφτηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ του Γιούση, μετά από ασίστ του Τζούντα Γκαρσία.

ΑΕΚ Β’ (Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια (80′ Σταμούλης), Λάτσι, Κορνέζος, Παρράς, Μπάμπης, Γερολέμου (86′ Γιαννούτσος), Τζούντα Γκαρσία, Γιούσης, Ευθ. Χριστόπουλος (71′ Μπούσης), Ιατρούδης (80′ Γκολφίνος)

Ηρόδοτος (Βούζας): Κρόστα, Ασίγκμπα, Κυριακίδης, Μακρυδάκης, Γκόμεζ, Καντέ, Μπαρμπόσα, Αποστολίδης, Βρεττός, Χαλκιαδάκης, Ποζατζίδης