Τόκιο 2020: «Χρυσή» Βραζιλία στο ποδόσφαιρο

Ένα γκολ του αναπληρωματικού Μάλκομ στην παράταση (108’) έστεψε τους Βραζιλιάνους χρυσούς Ολυμπιονίκες στο εθνικό τους σπόρ. Ο τελικός του ποδοσφαίρου ήταν συναρπαστικός και κρίθηκε στο πρόσθετο ημίωρο υπέρ των «καριόκας»: 2-1 επί της ασημένιας Ισπανίας.

Ο Κούνια άνοιξε το σκορ για τη Βραζιλία στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου (45+2’) και ο Οϊαρθάμπαλ ισοφάρισε στο 67ο λεπτό, στο στάδιο της Γιοκοχάμα. Οι Ισπανοί παρέταξαν πολλούς από τους παίκτες που διακρίθηκαν στο πρόσφατο Εuro: Όλμο, Πέδρι, Σιμόν, Τόρες.

O ήρωας των Βραζιλιάνων Μάλκομ αγωνίζεται στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και είναι 24 ετών, ενώ ο 38χρονος αρχηγός της ομάδας Ντάνι Άλβες έφτασε τους 20 τίτλους στην καριέρα του.

H Bραζιλία ήταν χρυσή και το 2016 στο οικείο περιβάλλον του Ρίο, με νίκη επί των Γερμανών στα πέναλτι στον τελικό. Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της ιστορίας της, ενώ η Ισπανία ήταν πρώτη το 1992 στη Βαρκελώνη.

Στον μικρό τελικό, το Μεξικό νίκησε την Ιαπωνία με 3-1.