Τρομερή νίκη της ΑΕΚ στο θρίλερ της Λάρισας με 4-2 στις καθυστερήσεις

Απίθανη νίκη-θρίλερ στο φινάλε του αγώνα με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ πέτυχε η ΑΕΚ με 4-2 στην 22η αγωνιστική της Super League, σε ένα ματς που είχε απίστευτες ανατροπές και σασπένς στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα χαμένο πέναλτι και τρία γκολ από το 90’ και μετά!

Η ΑΕΚ ευτύχησε να ανοίξει νωρίς το σκορ όταν στο 13’ ο Ολιβέιρα, από λάθος γύρισμα του Μαξιμένκο, ανατράπηκε από τον Μπάγιτς και το πέναλτι (η φάση ελέγχθηκε και από το VAR) εκτέλεσε ο ίδιος ο παθών και έκανε το 0-1.

Το γκολ έδωσε αέρα στον «δικέφαλο» που προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ με την ΑΕΛ να μη μπορεί στο ίδιο διάστημα να κυκλοφορήσει εύκολα τη μπάλα. Μετά το 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε, η ΑΕΛ ισορρόπησε το ματς αλλά σε μια από τις λίγες αξιόλογες φάσεις του πρώτου μέρους στο 43,΄ο Ολιβέιρα και πάλι, εδραίωσε το προβάδισμα της ΑΕΚ καθώς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκαρσία έκανε το 0-2…

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έπαιζε με το χρόνο και η ΑΕΛ προσπαθούσε να βρει ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο ματς. Κι όταν το βρήκε «τιμώρησε» την Ενωση που έπαιζε με τη φωτιά και τελικά κάηκε. Αρχικά, στο 70’ οι δυο αλλαγές της ΑΕΛ, ο Μουκαντζό και ο Νικολιάς συνεργάστηκαν, ο πρώτος έδωσε στον δεύτερο και ο Νικολιάς μείωσε σε 1-2 και στο 80’ ο Μαξιμένκο βρήκε τον Ακούνια, ο οποίος με δυνατό σουτ ισοφάρισε το ματς 2-2…

Η ισοφάρισε ανάγκασε την ΑΕΚ να ξαναβγεί μπροστά για να πετύχει το νικητήριο γκολ την οποία φάνηκε να παίρνει στο 90’ με γκολ του Αλμπάνη (η μπάλα βρήκε και στον Χουσίνο). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς τελείωσε, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκαρσία (δόθηκε από το VAR). Το εκτέλεσε ο Μουκαντζό αλλά ο Αθανασιάδης έσωσε την ΑΕΚ με την απόκρουση του και όχι μόνο αυτό. Ο «δικέφαλος» έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και έκανε το 2-4 με τον Σιμάνσκι στο 97’!

Ο διαιτητής Γκορτσίλας έδειξε κίτρινες κάρτες στους Νεντελτσεάρου, Σιμάνσκι.

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Γκράουρ (63’ Μπέρτος), Μπεν-Χατίρα, Ακούνια, Μιλοσάβλιεβιτς (63’ Μουκαντζό), Στίφλερ (53’ Νικολιάς), Κολομπίνο, Νούνιτς (87’ Χουσίνο), Γιακιμόβσκι

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μπακάκης (54’ Ντατσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (74’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (74’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ