AEK: «Σήκωσε» για πρώτη φορά ευρωπαϊκή κούπα στο χάντμπολ

H AEK κατέκτησε το EHF European Cup κι αυτός είναι ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος στην ιστορία της στο χάντμπολ. Η Ενωση επικράτησε και στο δεύτερο τελικό (ο πρώτος είχε έρθει 30-26) της Σουηδικής Ισταντς με 24-20 και σήκωσε πανάξια το τρόπαιο.

Και οι δύο τελικοί διεξήχθησαν στο «Τ. Καμπούρης» στη Χαλκίδα. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ξέφυγε μέχρι και με τρία γκολ (8-5), ωστόσο ο αντίπαλος της μάζεψε τη διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ (11-11). Οσο το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος του, τόσο αύξανε η διαφορά και η ΑΕΚ έφτασε σε μία άνετη νίκη.

Τα πεντάλεπτα (γηπεδούχος η Ισταντς): 2-1, 2-4, 5-7, 8-9, 9-10, 11-11 (ημίχ.), 13-12, 14-14, 15-16, 16-19, 18-22, 20-24.

ΑΕΚ: Μυλωνάς 5, Δομπρής 4, Κεδέρης 4, Χίκερουντ 2, Πέντερσεν 2, Λέμος 2, Τζηράς 1, Αραπακόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 1.

ΙΝΣΤΑΝΤΣ: Ισταντς: Νίγκρεν 5, Νταλίν 4, Σβένσον 3, Χούγκοσον 3, Χάλμπακ 2, Άντερσον 2, Μπάλσταντ 1.

***Βάσει του Υγειονομικού Πρωτοκόλλου ο δεύτερος τελικός θα έπρεπε να διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, ωστόσο οι οπαδοί της ΑΕΚ κατέκλυσαν το κλειστό της Χαλκίδας και πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες το ευρωπαϊκό κύπελλο.