Basket League: Άντεξε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με την ΑΕΚ

Τρία απανωτά τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο έβγαλαν τον Ολυμπιακό στον αφρό του ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Φάληρο: 79-71, με αφετηρία το 67-68 του 37ου λεπτού. Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας των «ερυθρολεύκων». Οι Λαρεντζάκης, Γουόκαπ και Κάνααν πέτυχαν τα καλάθια που έδωσαν την ώθηση στους πρωταθλητές. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 36-33.

Από τον Ολυμπιακό, που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες ΜακΚίσικ, Ουίλιαμς-Γκος, ο Άλεκ Πίτερς πέτυχε 16 πόντους και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πρόσθεσε 14. Ο Γουόκαπ έβαλε 12, ο Κώστας Παπανικολάου 11 και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ 9.

Οι Κουζμίνσκας (23), ΜακΡέι (11), Τίλμαν (10) ξεχώρισαν από την ΑΕΚ, που διαμαρτύρεται επίσημα για τη διαιτησία. Ο ΜακΛεμόρ πέτυχε 5 πόντους με 0/9 προσπάθειες.

Στον άλλον αγώνα του κυριακάτικου προγράμματος, ο Προμηθέας νίκησε στην Πάτρα την Καρδίτσα με 87-75, με κορυφαίους τους Κάουαν (15), Χρυσικόπουλο (13), Ετσενίκε (13), Κόνιαρη (11). Ο Δίπλαρος πέτυχε 18 πόντους για την θεσσαλική ομάδα.

Χθες, ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 66-64, με καλάθι του Λεσόρ 7’’ πριν το φινάλε και κορυφαίους τους Γκριγκόνις (20), Καλαϊτζάκη (16). Ο Άρης νίκησε τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 77-70 (Γκάλινατ 17, Τολιόπουλος 11, Μποχωρίδης 11) και ο ΠΑΟΚ το Μαρούσι στην Αθήνα με 80-75, με τέσσερις πόντους του ΜακΝις στο φινάλε (Φρίντρικσον 22, Χάρισον 19).