Champions League: Ακάθεκτες Σίτι, Μπενφίκα, Νάπολι

Η Μπενφίκα που πέτυχε τη νίκη της χθεσινής (14/9) βραδιάς, ο Έρλινγκ Χάαλαντ που “σκότωσε” και την πρώην ομάδα του αλλά και η Νάπολι που μετά την τεσσάρα στη Λίβερπουλ σκόρπισε στη Γλασκόβη και τη Ρέιντζερς, έκλεψαν την παράσταση στην δεύτερη δόση της 2ης αγωνιστικής του Champions League.
Στο Έτιχαντ ο Μπέλινγχαμ άνοιξε το σκορ για τη Ντόρτμουντ στο 56′ κσι κρατουδε τη νίκη στα χέρια της ώς το 80′. Ομως η Σίτι έφτασε στην ανατροπή με καταπληκτικά γκολ των Στόουνς και Χάαλαντ σε ένα 4λεπτο.

Η Ρεάλ είδε την Λειψία να κρατά το 0-0 έως το 80′, αλλά ένα καταπληκτικό γκολ του Βαλβέρδε και άλλο ένα του Ασένσιο στις καθυστερήσεις έφεραν μόνη της τη βασίλισσα την κορυφή του ομίλου.

Η Νάπολι έκανε πάρτι στη Γλασκόβη. Πριν ανοίξουν το σκορ ο Μακ Γκρέγκορ είχε αποκρούσει δύο εκτελέσεις πέναλτι του Ζιελίνσκι (επαναλήφθηκε το πρώτο)σε φάση που αποβλήθηκε ο Σαντς.

Στο Τορίνο η Γιουβέντους προηγήθηκε στο 4′ με κεφαλιά του Μίλικ αλλά η Μπενφίκα έκανε την ανατροπή με πέναλτι του Ζοάο Μάριο στο τέλος του πρώτου μέρους και με εκτέλεση του Νέρες στο 55′

Τα χθεσινά αποτελέσματα:

1ος όμιλος
Ρέιντζερς-Νάπολι 0-3 (68′ πεν. Πολιτάνο, 85′ Ρασπαντόρι, 90’+1′ Εντομπελέ)

Βαθμολογία
1. Νάπολι 6
2. Άγιαξ 3
3. Λίβερπουλ 3
4. Ρέιντζερς 0

5ος όμιλος
Μίλαν Ντιναμό Ζσγκρεμπ 3-1 (45′ Ζιρού, 47′ Σαλεμάκερς, 76 Πομπλεγκα – 56′ Ορσιτς)
Τσέλσι-Σάλτσμπουργκ 1-1 (48′ Στέρλινγκ – 75′ Οκαφόρ)