Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε στο Φάληρο το πρώτο Super Cup της ιστορίας της (Videos)

Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης στέφθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, κατακτώντας στη διαδικασία των πέναλτι (5-4, 1-1 κανονική διάρκεια) το φετινό Super Cup που διεξήχθη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», απέναντι στην αξιόμαχη Σεβίλλη, σε ένα ματς με αρκετές καλές στιγμές.

Το σκορ άνοιξαν οι Ανδαλουσιάνοι στο 25ο λεπτό, με τον Εν Νεσίρι να νικά τους Άκε και Γκβάρντιολ στον αέρα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά (0-1). Η απάντηση για την ομάδα του Γκουαρντιόλα ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Πάλμερ να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Φόντεν (1-1).

Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες, καμία ομάδα δεν βρήκε γκολ στα εναπομείναντα λεπτά, με τη διαδικασία να οδηγείται κατευθείαν στα πέναλτι. Οι Άγγλοι ήταν αλάνθαστοι, ενώ οι Σεβιγιάνοι όχι, με τον Γκούντελι να είναι μοιραίος για την ισπανική ομάδα, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Άκε, Ρόδρι, Κόβατσιτς, Φόντεν, Πάλμερ, Γκρίλις, Χάλαντ

Σεβίλλη: Μπουνού, Νάβας, Μπαντέ, Γκούντελ, Ακούνια, Χορδάν, Ράκιτιτς, Τόρες, Οκάμπος, Λαμέλα, Εν-Νεσιρί